Barbara Wnęk (PO) i Marcin Krupa prezydent Katowic / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Sukcesy Miasta Ogrodów dla prezydenta ważniejsze od porażek. – Działalność Komisji Rewizyjnej jest fikcyjna, nie spełnia ona funkcji kontrolnej – tak podsumowała ostatnie posiedzenia komisji radna Barbara Wnęk z PO. Radna wie o czym mówi, w końcu w niej zasiada. To jedyna radna opozycji, która działa w ramach Komisji Rewizyjnej – reszta to radni koalicji rządzącej miastem Forum Samorządowego i Marcin Krupa oraz PiS.

– Jeżeli większość radnych ma wrażenia zupełnie odmienne aniżeli pani radna, to myślę, że w drodze demokracji trzeba się z tym zgodzić – stwierdził prezydent Katowic Marcin Krupa. Choć tutaj raczej decyduje arytmetyka nad faktami.

Reklama

To właśnie Komisja Rewizyjna kontrolowała działalność dyrektora Miasta Ogrodów w zakresie szkoleń, które przeprowadziła w miejskiej instytucji kultury firma Bogdan Szczesiak Studio PR. W sumie za 30,5 dnia szkoleń zapłacono ponad 416 tys. zł.

Czytaj również: Cyrk dyrektora Miasta Ogrodów. Z Ala Capone szybko stał się Nikodemem Dyzmą

Szczerze mówiąc do dzisiaj nie wiemy, czego dotyczyły te szkolenia, bo ich tytuły były delikatnie mówiąc niejasne, jak np. „Doradztwo ws. wypracowania i realizacji strategii komunikacyjnej oraz bieżącej komunikacji z interesariuszami obecnej i przyszłej instytucji kultury”. Potrzebę przeprowadzenia tego szkolenia dyrektor tłumaczył obawą przed „jatką” między pracownikami kultury. Do „jatki” nie doszło, więc zdaje się sukces. Nieprawidłowości w działaniu nie dopatrzyła się też Komisja Rewizyjna. Choć radni PiS Patrycja Grolik i Jacek Piwowarczuk, momentami byli delikatnie mówiąc zdziwieni tłumaczeniami dyrektora Miasta Ogrodów.

Z tym, że to nie jedyny problem w ostatnim czasie Miasta Ogrodów. Instytucja przegrała w Sądzie Administracyjnym z jedną z mieszkanek, która chciała udostępnienia dokumentów, których Miasto Ogrodów nie chciało wydać. W dodatku Urząd Zamówień Publicznych po zawiadomieniu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, wykrył nieprawidłowości w zakresie udzielenia zamówienia firmie Sound Diplomacy. Miasto Ogrodów z wolnej ręki zleciło przygotowanie strategii muzycznej miasta Katowice. Na zamówienie o wartości 60 tys. euro zdaniem UZP powinien zostać przeprowadzony przetarg. Sama strategia natomiast nie rzucała na kolana.

– Ta sytuacja nie poprawia się, mimo tego, że my mówimy, co tam się dzieje i jak publiczne środki lekką ręką są wydawane – mówiła radna Barbara Wnęk na sesji Rady Miasta, która dopytywała jakie konsekwencje spotkają dyrektora Piotra Zaczkowskiego, w związku wykazanymi nieprawidłowościami przez Urząd Zamówień Publicznych.

– Został złożony wniosek z tego co wiem, do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych i myślę, że ta kontrola dopiero wykaże kaliber ewentualnych uchybień i niezgodnych z ewentualnym prawem działalności tej instytucji – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nie chciałbym przykrywać absolutnie tego, ale trzeba sobie zdać sprawę z tego, jak wiele dobrych rzeczy dla miasta i dla promocji miasta ta instytucja zrealizowała – dodał. Prezydent Katowic przywołał tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki oraz targi WOMEX, które mają odbyć się w Katowicach. Krupa zaznaczył, że w 2018 roku odbędzie się w mieście kolejna duża impreza.

– Zasługi, i patrząc z punktu widzenia promocji miasta i atrakcyjności miasta, są tutaj o wiele większe, aniżeli ewentualne uchybienia jeżeli takie się potwierdzą – stwierdził prezydent Katowic, który nie wykluczył konsekwencji względem Piotra Zaczkowskiego.

– Sukcesy są ciekawe, ale to nie zwalnia dyrektora z tego, aby przestrzegać prawa – odpowiedziała prezydentowi Barbara Wnęk.

Komisja Rewizyjna kontrolowała też działalność prezydenta Katowic, w zakresie wydatkowania pieniędzy na festiwal Serialis. Pomimo dużej ilości merytorycznych pytań i wielu wątpliwości płynących ze strony radnych Barbary Wnęk PO i Patrycji Grolik z PiS – 1 mln złotych zdaniem komisji został spożytkowany dobrze.

Czytaj również: Serialis na Komisji Rewizyjnej. „W przypadku inwestycji mielibyśmy w Urzędzie Miasta CBA”
Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.