fot. Infokatowice.pl
Reklama

Katowice Miasto Ogrodów przegrywa w sądzie z mieszkanką, która pytała ile największa jednostka kultury w Katowicach zapłaciła artystom m.in. za występy związane z obchodami 150-lecie miasta. Dyrektor Miasta Ogrodów uznał, że mieszkańcy nie muszą wiedzieć, ile zapłacili za poszczególne występy i powołał się na „tajemnicę przedsiębiorstwa”. Sąd jednak był przeciwnego zdania. Po prawie 10 miesiącach od rozpoczęcia sprawy, stwierdzono, że opinia publiczna ma prawo do takiej wiedzy. Zainteresowaną mieszkankę miasta wspierał prawnik Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

Wniosek mieszkanki, która chciała pozostać anonimowa, dotyczył udostępnienia informacji publicznej w postaci przedstawienia kwot, przeznaczonych na wynagrodzenia dla artystów, występujących w ramach wszelkich wydarzeń związanych z obchodami 150-lecia uzyskania praw miejskich przez Katowice. Wielka feta odbyła się w 2015 roku.

Reklama

Mieszkanka zapytała również o gaże wypłacane w trakcie wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w 2014 r. Chodzi o Katowice Street Art  Festival, Festiwal Filmowy Ars Independent, Katowice Jazz Art Festival, Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, Media Lab, Biuro Dźwięków Katowice.

Czytaj również: Urząd Zamówień Publicznych miażdży Katowice Miasto Ogrodów. Kontrola wykazała nieprawidłowości

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Miasto Ogrodów nie było w stanie uzasadnić, dlaczego wynagrodzenia dla artystów stanowią informację posiadającą wartość gospodarczą.

– Zawarł tylko stwierdzenie ogólnej natury, według których wynagrodzenie artysty jest wielkością ustalaną indywidualnie, zależną od wielu czynników, dlatego artyści zastrzegają sobie utrzymanie w tajemnicy tej informacji oraz, że naruszenie tego wymogu może skutkować w przyszłości utrudnieniem w dostępie do usług artystów dla instytucji, wynikającym z braku zaufania lub też odpowiedzialnością odszkodowawczą – czytamy w uzasadnieniu wyroku sądu, który uznał takie twierdzenie za „niemerytoryczne”.

Publiczne pieniądze, publiczna informacja

Przytoczono także uzasadnienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że „umowy cywilnoprawne finansowane ze środków publicznych stanowią informację publiczną”. Do tego Sąd nie omieszkał zauważyć, że Katowice Miasto Ogrodów nie jest prywatną firmą, a jednostką sektora finansów publicznych.

Fragment uzasadnienia wyroku WSA
Fragment uzasadnienia wyroku WSA

Sąd uznał, że KMO nie wykazało, aby informacje o wynagrodzeniach miały konkretną wartość gospodarczą i nie są to też informacje techniczne, technologiczne czy organizacyjne. Do tego przy wydaniu decyzji odmownej Miasto Ogrodów popełniło błędy. Nie umieszczając w niej obligatoryjnych składników decyzji odmownej jak imiona, nazwiska i funkcje osób, które podjęły taką decyzję.

Teraz Katowice Miasto Ogrodów może złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Reklama

8 KOMENTARZE

  1. BRAWOOO SĄD. Bezczelność Pana Zaczkowskiego nie zna granic. Ileż pięknych rzeczy doczekałyby się Katowice, gdyby ten pan odszedl ze stanowiska i przestał wyrzucać nasze pieniądze!

  2. Jeszcze powinni ich rozliczyć za wyrzucanie publicznych pieniędzy w zawodowy klub Gieksa. Tyle milionów. Jedyne takie pseudo miasto w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.