Burowiec / foto: Michał Bulsa

Miasto planuje nadać imię zasłużonego lekarza Edmunda Gryglewicza skwerowi pomiędzy ul. Morawa, ul. Brynicy i ul. Bednarską. Stosowny projekt uchwały w tej sprawie trafił już do Biura Rady Miasta Katowice.

Skwer przeznaczony do nazwania, to teren zielony, z placem zabaw i miejscem wypoczynku, położony pomiędzy ul. Morawa i ul. Bednarską w Szopienicach. O nadanie imienia doktora Edmunda Gryglewicza zawnioskowała redakcja portalu Szopienice.org w listopadzie ubiegłego roku, a do propozycji przychylnie ustosunkowała się Komisja Organizacyjna Rady Miasta Katowice.

Reklama

Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy skwerowi trafi pod obrady Komisji Organizacyjnej, a następnie będzie rozpatrywany na sesji Rady Miasta Katowice.

W projekcie uchwały zawarto biogram przyszłego patrona skweru:

[…] Edmund Leon Gryglewicz – lekarz medycyny pracy, związany z lecznictwem zawodowym w hutnictwie. Urodził się 6 grudnia 1906 roku w Raciborzu. Jako piętnastolatek brał udział w III powstaniu śląskim. Po 1922 roku jego rodzina zamieszkała w katowickim Dębie. W 1934 roku uzyskał dyplom lekarski w Poznaniu, a w 1937 roku rozpoczął pracę w Szpitalu Hutniczym Spółki „Giesche” przy ul. Podgórnej (obecnie ul. Janusza Korczaka 27). Objął tam stanowisko ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych. Jednocześnie był lekarzem zakładowym w hutach Spółki „Giesche”. W czerwcu 1946 roku obronił we Wrocławiu dysertację doktorską pod tytułem „Zagadnienie ołowicy w Zjednoczonych Zakładach Metali Nieżelaznych z punktu widzenia lekarza przemysłowego”. Po II wojnie światowej nadal zajmował się medycyną pracy w szopienickich zakładach hutniczych (późniejszej Hucie Metali Nieżelaznych „Szopienice”). Sprawował funkcję ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych i Zawodowych w Szpitalu Miejskim nr 7 (dawny przekształcony szpital spółki „Giesche”). W latach 50-tych XX wieku działał w Komisji Zdrowia Miejskiej Rady Narodowej w Szopienicach, a następnie Lekarskiej Rady Narodowej w Centralnym Zarządzie Przemysłu Hutniczego w Katowicach. Dla pracowników szopienickich hut zorganizował pierwsze w województwie sanatorium dzienne. Przyczynił się także do powstania zakładowego laboratorium analityczno-toksykologicznego oraz Zakładu Leczniczo-Zapobiegawczego przy ul. Janusza Korczaka w 1960 roku. Był autorem wielu artykułów w dziedzinie medycyny społecznej i pracy, dotyczących głównie ołowicy. Do swojej śmierci pracował nad poprawą jakości i bezpieczeństwa pracy w hutnictwie. Promował również sport i rozwój fizyczny. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 6 sierpnia 1971 roku w Katowicach. Uczniowie Edmunda Gryglewicza byli założycielami pierwszego w Polsce szpitalnego oddziału geriatrycznego. Jego imię nosi Fundacja „Pamięć i Pomoc”, założona w 1994 roku w Katowicach-Szopienicach, która prowadzi działalność na rzecz opieki geriatrycznej […].

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 5 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.