Lampy solarne w Katowicach / fot. KZGM
Reklama

W Katowicach KZGM testuje lampy solarne. Śnieg, pochmurne dni i długa noc to podobno bardzo dobre warunki do testowania ekologicznego oświetlenia ulic i placów. KZGM zamontował już pierwsze lampy czerpiące energię ze słońca.

Pierwsze cztery sztuki zaczęły działać na wyremontowanym w ramach budżetu obywatelskiego placu przy ul. Kościuszki/Szeligiewicza. Następnych siedem sztuk jest montowanych na będącym w trakcie rewitalizacji skwerze przy ul. Iłłakowiczówny 8-20. Zamontowane zostaną tam również solarne punkty świetlne doświetlające chodniki na poziomie gruntu w ilości 14 sztuk.

– Oprócz ekologicznego aspektu doboru takiego oświetlenia, ważnym czynnikiem będącym w polu naszego zainteresowania jest jego praktyczne działanie. Szczególnie istotnym dla nas jest jego działanie w trakcie okresu jesienno-zimowego – mówi Marcin Gawlik, zastępca dyrektora KZGM. – Pierwsze nasze doświadczenia są bardzo pozytywne, lampy świecą całą noc mimo braku słonecznej pogody pozwalającej na pełne ładowanie akumulatorów. Na wniosek mieszkańców pierwsze trzy godziny lampy działają na 70% możliwości, a następnie do świtu z 40% wydajnością – dodaje.

Urzędnicy zaznaczają, że pojawiają się nawet głosy iż lampy świecą zbyt mocnym światłem.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.