Reklama

Serwis InfoKatowice.pl rozmawia z radnym Andrzejem Zydorowiczem z Platformy Obywatelskiej. Pytamy o WTA Katowice Open, który przenosi się do szwajcarskiej miejscowości Biel.

Artur Maciaszczyk: WTA już nie będzie w Katowicach. Jest Pan zaskoczony wycofaniem się turnieju z miasta?

Reklama

Andrzej Zydorowicz: Jestem bardzo zaskoczony. Tym bardziej, że miasto ogłosiło zawarcie umowy na współorganizację turnieju do 2018 roku. Pytałem jednego z wiceprezydentów, czy możemy się zgłosić z roszczeniami, w związku z zerwaniem tej umowy. Okazało się, że była to umowa intencyjna, z prawnego punktu widzenia bezwartościowa. Ktoś nie dopilnował interesu miasta i miasto zostało oszukane.

…przez kogo?…

Andrzej Zydorowicz: Przez ludzi, którzy kręcą się wokół sportu, w każdej niemal dyscyplinie. Chodzi o ludzi, którzy traktują wydarzenia sportowe jako okazję do załatwienia swojego małego biznesu. Za większe  pieniądze WTA zostanie przeniesiony do Biel . Dysponujące  licencją firmy, nie bezinteresownie, zmieniły lokalizację imprezy. Katowice, Urząd Miasta nie miały doświadczenia w kontaktach z takimi międzynarodowymi biznesmenami sportu, dla których prywatny interesik jest ważniejszy, niż pewna lojalność wobec dotychczasowych gospodarzy turnieju.

Jest jeden plus, który ja widzę w tym wszystkim. Katowice dzięki temu turniejowi mają obiekty tenisowe. W Janowie powstał efektowny ośrodek tenisowy, który będzie służył mieszkańcom ale taki obiekt mogliśmy budować bez organizacji turnieju i bez tych wielkich wydatków jakie ponosiliśmy. Przypomnę, że w ostatnich latach dawaliśmy jako główny sponsor 1,5 mln złotych z budżetu miasta, do tego za darmo hala, plus inne koszty, to wszystko obciążało budżet Katowic.

Urząd Miasta powinien bardziej uważać zawierając umowy na tego typu wydarzenia sportowe?

Andrzej Zydorowicz: Urząd Miasta okazał się partnerem niedoświadczonym w tego rodzaju kontaktach z ludźmi, którzy dysponują licencjami i sprzedają imprezy. To jest świat, który rządzi się swoimi prawami. Decydenci z magistratu okazali się mało przewidujący i w efekcie zostali ograni. Uważam, że Katowice zostały wyrolowane. To był jedyny turniej WTA organizowany w Polsce i teraz go już nie będzie. Chyba, że prezydent Marcin Krupa zorganizuje turniej o swój puchar, ale kto na taki turniej przyjdzie?

Szkoda bo się ten trend tenisowy rozwinął, widać było zainteresowanie, postęp. Hala w ostatnich dniach turnieju była w połowie pełna, przyszło kilka tysięcy osób.

…innymi słowy strata dla Katowic…

Andrzej Zydorowicz: Duża strata. Mówię to jako do niedawna praktykujący tenisista, teraz mniej z powodu braku czasu. Uważam, że jest to jedna z dyscyplin sportowych, które można uprawiać do końca swojego życia. Przykładem jest Jadwiga Jędrzejowska, która będąc po siedemdziesiątce grała z królem Szwecji, który był po osiemdziesiątce. To jest sport, wymagający wszechstronności , dynamika nóg jest podobna do tego jak pracują w trakcie jazdy na nartach,  intensywna  praca rąk, sprawność  no i trzeba myśleć.

Korty w Janowie powinny nosić imię Jadwigi Jędrzejowskiej?

Andrzej Zydorowicz: Cały czas noszę się z zamiarem napisania propozycji, aby te korty nie nazywały się tak dziwnie jak do tej pory – Korty MOSIRu – bo co to za nazwa. Widzę dwoje kandydatów: legendarną Jadwigę Jędrzejowska lub  Romana Niestroja, to jest człowiek, który był Mistrzem Polski, trenerem, sędzią działaczem tenisowym, budowniczym kortów np. na ulicy Ceglanej , czy przy kopalni Staszic. Patronów mamy, trzeba to wykorzystać.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. „Okazało się, że była to umowa intencyjna, z prawnego punktu widzenia bezwartościowa. Ktoś nie dopilnował interesu miasta i miasto zostało oszukane” – w tym miejscu pozostaje tylko zasugerować zainteresowanie się kształtami umów między miastem a Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues Festival na które co roku z budżetu miasta idą ciężkie pieniądze, podczas gdy brakuje funduszy na ośrodki kulturalne i zespoły artystyczne działające w obrębie przeciętnych mieszkańców Katowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.