foto: SageeF

Jak co roku podczas okresu jesiennego czad zbiera swoje śmiertelne żniwo. Nieszczelne kominy i słaba jakość wentylacji mogą okazać się śmiertelnym połączeniem. Kominiarze apelują, aby sprawdzić wszystkie instalacje zanim nadejdą naprawdę niskie temperatury.

Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego opublikowała oficjalny apel do mieszkańców Śląska. Wskazuje w nim na najczęstsze przyczyny oraz sposoby zabezpieczania się przed niebezpieczeństwem.

Kominiarze ostrzegają przed montowaniem nowoczesnych okien. Paradoksalnie w tym przypadku zaawansowana technologia nie stoi po stronie człowieka.

Reklama

Powietrze zewnętrzne do mieszkań powinno dopływać przez okna i drzwi, przez otwory usytuowane w górnej części okna lub ponad nim, a przy stosowaniu nowoczesnej i bardzo szczelnej stolarki okiennej, przez dodatkowe urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych – czytamy w apelu Korporacji.

Wskazane zostały także objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność: pogarszające się samopoczucie, bóle głowy, pojawienie się w mieszkaniu pleśni i zagrzybienie ścian, występowanie problemów ze spalaniem paliw i zakłócenia w odprowadzaniu spalin – takie czynniki kominiarze wskazują jako alarmujące i mogące wskazywać na zbyt duże stężenie tlenku węgla w mieszkaniu, co może prowadzić do zatrucia organizmu, a w skrajnym przypadku nawet do śmierci.

O czym należy pamiętać, aby uniknąć zaczadzenia:

– wietrz mieszkania regularnie,
– przeprowadzaj okresowe kontrole urządzeń grzewczych i przewodów kominowych,
– dogrzewaj mieszkanie w sposób odpowiedni – niedogrzane generuje większe koszty,
– nie uszczelniaj nadmiernie mieszkań,
– nie instaluj wentylatorów mechanicznych w kratkach wentylacyjnych bez konsultacji z fachowcem czy jest to w ogóle możliwe.

Warto zatem przeprowadzić inspekcję systemu grzewczego oraz wentylacji w naszym domu zanim temperatury spadną w okolicę zera i zaczniemy znacznie mocniej używać ogrzewania. Dobrze także przyjrzeć się piecykom podgrzewającym wodę w łazienkach tzw. junkersom. Czad jest bardzo podstępnym przeciwnikiem – nie można go ani zobaczyć, ani wyczuć. Dlatego najskuteczniejszym sposobem w tym przypadku jest zapobieganie.

Pełną treść apelu można przeczytać tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.