/fot. UM Katowice

Jest bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny. Tlenek węgla, popularnie nazywany czadem jest silnie trujący i może zabić nawet latem. W sumie rocznie zabija kilkadziesiąt osób. Ostatnio na terenie Katowic strażacy odnotowali kilka zgłoszeń tlenku węgla w mieszkaniach, w których używa się gazowych przepływowych ogrzewaczy wody.

Ostatnio na terenie miasta doszło kilku interwencji z udziałem straży pożarnej. Interweniowano na ulicach Mysłowickiej, Mieszka, Wojciecha, Morcinka i Sikorskiego

– Prawdopodobną przyczyną cofania się spalin z ciągów kominowych są warunki atmosferyczne. We wszystkich przypadkach zalecono zakaz użytkowania przepływowych ogrzewaczy do chwili przeprowadzenia serwisu przez wyspecjalizowane firmy. W zdarzeniach na szczęście nie ucierpiała żadna osoba – poinformował katowicki magistrat.

Potencjalnym źródłem czadu w mieszkaniach są kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Śmiercionośny gaz powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny do całkowitego spalania.

– Szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii  – podkreślają urzędnicy.  

Reklama

Miasto jak i straż pożarna apeluje o ostrożność i rozwagę. Tzw. „cichy zabójca” może pojawić się niespodziewanie.

Ulotka kampanii “Nie dla czadu” PSP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.