Stary dworzec kolejowy / fot. Ewa Waszut

9 września odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Katowice, której tematem będzie stary dworzec. Radni PO i RAŚ chcą aby miasto kupiło obiekt.

Z pismem w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji zwrócili się do przewodniczącej katowickiej Rady Miasta Krystyny Siejny, radni Platformy Obywatelskiej i Ruchu Autonomii Śląska. Opozycyjni radni uważają, że Katowic nie byłoby gdyby nie decyzja o stworzeniu linii kolejowej, a następnie dworca, który nazywają: “niemym świadkiem historii miasta”.

– Miarą odpowiedzialności wobec historii, wobec założycieli miasta Katowice i jego budowniczych w kolejnych pokoleniach a także miarą odpowiedzialności wobec naszych dzieci i przyszłych pokoleń, jest zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego naszego miasta. Obiekt, będący niemym świadkiem historii naszego miasta, niemal od jego narodzin, powinien być najcenniejszym przedmiotem naszej troski – piszą radni.

Obiekt przy ulicy Dworcowej obecnie jest własnością firmy Eurostar Real Estate, która kupiła go za ponad 45 mln złotych od PKP. Budynek jest obciążony hipoteką na ponad 30 mln złotych. Komornik wycenił stary dworzec na niespełna 10 mln złotych.

– Moim zdaniem miasto powinno ten budynek kupić – mówi Arkadiusz Godlewski z PO. Zdaniem radnego finanse tutaj raczej problemem dla miasta nie będą. – Jesteśmy w dobrym roku, wystarczy się cofnąć półtorej miesiąca wstecz, gdzie w zasadzie bez żadnej dyskusji, bez żadnej konsultacji, ni z tego ni z owego, w budżecie miasta znalazło się 7 mln na dokapitalizowanie Gieksy. Jestem spokojny, że można znaleźć 10 mln  na zakup nieruchomości – dodaje Godlewski.

Według radnego ważna jest też sama publiczna dyskusja na ten temat zakupu dworca. – Ostatnio mamy same decyzje typu prezydent wstał rano przy goleniu i stwierdził: “a tu zrobimy strefę 30, a tu zabierzemy 2,5 mln RJP, a tu damy 7 mln złotych na GKS”. Bez żadnej dyskusji na forum rady, bez żadnej konsultacji z mieszkańcami – stwierdził Godlewski.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Katowice odbędzie się 9 września o godzinie 11:00. Tutaj znajdziecie porządek obrad. Licytację budynku dworca zaplanowano na 10 września.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.