„Tyta dlo Piyrszoka” to akcja realizowana przez Ruch Autonomii Śląska.  W Katowicach tylko w zeszłym roku wręczono dzieciom 70 takich wypełnionych słodyczami podarunków. – Rozpoczęcie nauki w szkole to jedyny i jakże ważny  dzień w życiu dziecka. Chcemy dołożyć starań, by na Górnym Śląsku bajtle do pierwszej klasy nie szły bez tyty – mówi Marek Nowara z Ruchu Autonomii Śląska.

Akcja charytatywna „Tyta dlo Piyrszoka” prowadzona jest od kilku lat przez RAŚ.  – Zwyczajowe obdarowywanie dzieci, które rozpoczynają naukę tekturowym rogiem wypełnionym słodyczami miało na celu osłodzenie  pierwszego dnia w szkole. Zwyczaj znany na Śląsku, Warmi i Mazurach wywodzi się z Niemiec, gdzie  już w XIX wieku w ten sposób świętowano – mówi Marek Nowara z RAŚ.

Pieniądze na tyty pochodzą ze zbiórek wśród członków RAŚ, a także indywidualnych wpłat na konto akcji. Jeżeli ktoś chciałby pomóc może samodzielnie przygotować tytę dla pierwszaka, trafi na pewno do dziecka z rodziny w której nie powodzi się najlepiej.

– Podczas akcji współpracujemy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, lokalnymi parafiami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, by dotrzeć do najbardziej potrzebujących – mówi Nowara.

tym roku akcja prowadzona jest w Chorzowie, Katowicach, Mysłowicach, powiecie mikołowskim, powiecie raciborskim, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach.

Akcję można wspierać finansowo:
22 1750 0012 0000 0000 2843 0698
Ruch Autonomii Śląska
ks. Norberta Bończyka 9/4
40-209 Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.