Fragment filmu "Koza za głos" / fot. MP

Najlepsze filmy warszawskiej X edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera ponownie będą pokazywane w Katowicach, w kinoteatrze Railto. Jak zwykle pojawią się zarówno dokumenty oraz fabuły.

Prawdziwym hitem może być pierwsza etiopska produkcja science fiction – „Beti i Amare”. Będzie okazja, by porozmawiać o tym, jak film był tworzony i co zainspirowało twórców, ponieważ obecność na pokazie potwierdził reżyser, Andreas Siege. Przed każdym seansem o filmach opowie afrykanistka Miłka Stępień. Wstęp wolny.

Program AfryKamery:

Reklama

3 lipca (piątek), godz. 18.00

„Koza za głos” / reż. Jeroen van Velzen / Kenia, Holandia / 2014 / 51 min

Kenia, wybory przewodniczącego szkoły w niewielkim mieście Kilifi. Trzech młodych i zdeterminowanych kandydatów staje do walki o objęcie tej funkcji. Pełen humoru film, który w krzywym zwierciadle ukazuje współczesną  kenijską scenę polityczną.

„Timbuktu” / reż. Abderrahmane Sissako / Mauretania, Francja, Mali / 2014 / 97 min

Dżihadyści przejęli kontrolę nad jednym z miast Mali – tytułowym Timbuktu. Narzucają mieszkańcom restrykcyjny reżim: nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, całkowicie wyłączone z życia społecznego.

4 lipca (sobota), godz. 18.00

„Bity Antonova” / reż. Hajooj Kuka / Sudan, Republika Południowej Afryki / 2014 / 68 min / dokument

Tętniący życiem film o mieszkańcach gór Nubii na pograniczu Sudanu i Sudanu Południowego.  Pomimo permanentnego stanu wojny domowej, mieszkańcy schowani w górach lub obozach dla uchodźców nie tracą ducha. Zagłuszają odgłosy bomb zrzucanych przez tytułowe Antonovy nieustającą i pełną radości muzyką.

„Beti i Amare” / reż. Andy Siege / Etiopia, Niemcy / 2014 / 94 min

Pierwsza etiopska produkcja z gatunku science-fiction. Opowiada historię zwykłej dziewczyny – Beti, która pewnego dnia, tuż po uderzeniu meteorytu w pobliżu wioski, spotyka tajemniczego przybysza imieniem Amare.

5 lipca (niedziela), godz. 18.00

„Virunga” / reż. Orlando van Einsiedel / Wielka Brytania, Demokratyczna Republika Konga / 2014 / 100 min / dokument

Virunga to park narodowy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, założony w 1925 roku jako pierwszy park narodowy w Afryce. Trzej strażnicy parku: były żołnierz, opiekun osieroconych goryli i Belg – działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody, wkładają całe swoje serce na rzecz ochrony tego światowego dziedzictwa. Zadanie staje się szczególnie trudne, gdy w 2012 roku rebelianckie ugrupowanie Ruch 23 rozpoczyna wojenną kampanię antyrządową.

Katowicka AfryKamera jest wydarzeniem towarzyszącym Art Naif Festiwalu (www.artnaiffestiwal.pl) podczas którego prezentowana jest najbardziej kolorowa sztuka świata. W tym roku postindustrialną przestrzeń Galerii Szyb Wilson wypełnią prace ponad 300 twórców z 34 krajów świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.