Rada Miasta Katowice / fot. AM / InfoKatowice.pl

Rada Miasta Katowice przyjęła oświadczenie upamiętniające piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Przyjęta wersja oświadczenia różni się o tej proponowanej. Nowa wersja jest wynikiem porozumienia między klubami PiS, PO oraz Forum Samorządowe i Marcin Krupa.

Oświadczenie na sesji Rady Miasta w nowej wersji odczytał Piotr Pietrasz, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w katowickiej Radzie Miasta. Posłuchajcie.

Nowa treść oświadczenia nie przypadła do gustu Michałowi Lutemu z PiS. Poszło o dwa wykreślone zdania: [quote_box_center]”Rada Miasta Katowice, łącząc się w bólu z rodzinami ofiar katastrofy, oczekuje wyjaśnienia jej przyczyn według uznanych standardów międzynarodowych. Tylko powszechne przeświadczenie o uczciwym zbadaniu jej przyczyn pozwoli przywrócić Polakom poczucie godności i z czasem odbudować wzajemne zaufanie, tak niezbędne w dalszym trwaniu narodu.”[/quote_box_center]

– Wykreślenie tych dwóch zdań jest dla mnie bulwersujące. Jeśli zostanie przedstawione w takim projekcie, jak odczytał pan przewodniczący Pietrasz, to będę głosował przeciwko temu oświadczeniu – stwierdził Michał Luty, radny PiS i były wiceprezydent Katowic.

Ostatecznie radni przyjęli oświadczenie większością 25 głosów przy 1 przeciw i 1 wstrzymującym się.

Poniżej pierwotna treść oświadczenia:

[quote_box_center]

5 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób udających się na obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej. Śmierć najwybitniejszych przedstawicieli Państwa Polskiego, poniesiona w sposób niespotykany w cywilizowanym świecie, okryła żałobą nasz kraj, była też upokorzeniem narodu i państwa polskiego, odarciem z poczucia godności. Wzmacnia to poczucie widok ostentacyjnie rozbijanego wkrótce po katastrofie wraku samolotu a dziś przetrzymywanie w Rosji jego resztek oraz czarnych skrzynek.

Prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz wybitni politycy, duchowni, wojskowi, przedstawiciele świata kultury i nauki reprezentowali elity wszystkich opcji politycznych, byli wzorcami najwyższego poziomu etycznego j moralnego. Wśród ofiar katastrofy byli wybitni katowiczanie: wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Bochenek i Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Odczuwamy ich brak w dotkliwy sposób.

Rada Miasta Katowice, łącząc się w bólu z rodzinami ofiar katastrofy, oczekuje wyjaśnienia jej przyczyn według uznanych standardów międzynarodowych. Tylko powszechne przeświadczenie o uczciwym zbadaniu jej przyczyn pozwoli przywrócić Polakom poczucie godności i z czasem odbudować wzajemne zaufanie, tak niezbędne w dalszym trwaniu narodu.

[/quote_box_center]

1 Komentarz

  1. Teraz czas na pomnik kaczyńskiego lub przynajmniej jakąś skromną ulicę w centrum miasta. Dobrze brzmi przykładowo aleja Kaczyńskiego zamiast jakiegoś Korfantego. Oaństwo radni do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.