Logo akcji Masz Głos, Masz Wybór
Reklama

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic sprawdziło, czy mieszkańcom gmin jest łatwo spotkać się z radnymi. Wyniki nie napawają optymizmem. Tylko w połowie gmin radni pełnią regularne dyżury – wynika z ogólnopolskiego monitoringu przeprowadzonego w ramach akcji „Masz Głos, Masz Wybór”.

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic, jeden z partnerów akcji Masz Głos, Masz Wybór, organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego, sprawdziło, czy mieszkańcom gmin jest łatwo spotkać się z radnymi. Wyniki monitoringu nie napawają optymizmem. Tylko w 56% zbadanych gmin (zbadano 48 gmin, po trzy z każdego województwa) mieszkańcy mogą znaleźć informację o dyżurach radnych na stronach internetowych.

Reklama

Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym, jednym z podstawowych obowiązków radnych jest reprezentowanie wyborców, utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami, przyjmowanie zgłaszanych postulatów i przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia (art. 23 ustawy o samorządzie terytorialnym). Trudno sobie wyobrazić dobre spełnianie tych obowiązków, jeśli mieszkańcy nie mają możliwości spotkania się z radnymi. Jak wynika doświadczeń lokalnych aktywistów, dobry kontakt z radnymi pozwala rozwiązać wiele palących problemów.

– Prezydent miasta sprzedawał mieszkania wraz z lokatorami. Nasze stowarzyszenie przygotowało na ten temat informację do wszystkich radnych i te działania zostały zatrzymane – mówi Tadeusz Dybała ze Stowarzyszenia Obrońców Praw Lokatorów w Rybniku. – Radni tworzą prawo w gminie. Jeśli ktoś i chce wpływać na to, co się wokół niego dzieje, to oczywiste jest, że powinien z nimi współpracować – dodaje.

– Idea przedstawicielstwa nie polega na tym, że przedstawiciel realizuje własną wolę, ignorując reprezentowanych. Brak komunikacji i współdziałania z radnymi tworzy iluzję reprezentacji, niszcząc fundamenty demokracji – mówi Dawid Ślusarczyk z Inicjatywy Catalyst z Katowic. – Co nam się udało zmienić dzięki kontaktom z radnymi? Rozwiązać problem braku informacji na temat wycinek drzew, naprawić oświetlenie uliczne i drogowe, zgłosić uszkodzenie hydrantów w dzielnicy Dąb, stworzyć na Stadionie Miejskim miejsca, z których osoby z niepełnosprawnościami mogą wygodnie oglądać mecze piłkarskie i wiele innych – wylicza.

Dobre kontakty z mieszkańcami to także duża pomoc dla radnych. – Kontakt z mieszkańcami jest sprawą fundamentalną. Tylko 10% moich inicjatyw, interpelacji, stanowisk na komisjach i sesjach jest podyktowane moimi własnymi przekonaniami o potrzebach miasta i jego mieszkańców. Reszta to przekazywanie zdania mieszkańców. Ich zdanie jest dla mnie legitymizacją do działania – opowiada Joanna Podgórska-Rykała, radna Będzina.

– Radni podejmują w drodze uchwał wiele decyzji, które mają duży wpływ na jakość życia mieszkańców. Do nich należy ostateczna decyzja, czy na terenie gminy powstanie nowy plac zabaw, które drogi będą remontowane i ile pieniędzy będzie przeznaczonych na utrzymanie szkół. Jeśli więc chcemy, żeby decyzje radnych bardziej odpowiadały na nasze realne problemy, powinniśmy z nimi nawiązać współpracę – umówić się na rozmowę czy zorganizować otwarte spotkanie, na które zaproszeni zostaną także inni mieszkańcy. Do akcji Masz Głos, Masz Wybór zapraszamy osoby i grupy, które chciałyby nawiązać bliższą współpracę z radnymi i wspólnie z nimi zmieniać okolicę, w której mieszkają – mówi Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, koordynator działania Dostępni radni w akcji Masz Głos, Masz Wybór.

Do akcji Masz Głos, Masz Wybór można zapisać się do 12 kwietnia na stronie www.maszglos.pl.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.