FOTO: Natalia Podbielska

Ponad 724 tys. osób odwiedziło w 2014 roku 36 obiektów tworzących Szlak Zabytków Techniki. To najlepsza frekwencja w sześcioletniej historii liczenia osób odwiedzających obiekty szlaku i wzrost o 13% w stosunku do ubiegłego roku.

Największą popularnością cieszyły się Szyb Maciej, Kopalnia Guido oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które odwiedziło ponad 141.000 osób, a także Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, które przyciągnęły 115.000 osob.

Reklama

– W naszym województwie z roku na rok rośnie zainteresowanie dziedzictwem przemysłowym. Doskonale widać to chociażby w czasie Industriady. W organizację tego wydarzenia jest zaangażowanych 530 podmiotów i co roku zgłaszają się kolejne obiekty, organizacje, stowarzyszenia – mówi Kazimierz Karolczak, członek zarządu Województwa Śląskiego. – Kiedy uświadomimy sobie, że liczba osób odwiedzających Szlak Zabytków Techniki w ubiegłym roku jest większa niż suma liczby mieszkańców Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Katowic i Żywca, wtedy jeszcze mocniej uświadamiamy sobie jak ważny jest on dla naszego regionu – dodaje.

Szlak Zabytków Techniki jest najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce. Podczas wizyty w obiektach można usłyszeć szum silników, stukot maszyn, poczuć zapach drewna czy chłód podziemi. Można także uczestniczyć w najróżniejszych wydarzeniach. W ubiegłym roku obiekty te zorganizowały 1900 różnorodnych warsztatów, ponad 2100 lekcji muzealnych oraz 100 wystaw czasowych, 140 koncertów i 130 spektakli. W sumie w obiektach Szlaku zorganizowano prawie 5900 wydarzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.