Katowice / fot. Infokatowice.pl

Wybory do nowych rad jednostek pomocniczych na Giszowcu, Koszutce, Dąbrówce i Załężu zostaną przeprowadzone zgodnie z planem. W każdej z czterech dzielnic znalazła się odpowiednia liczba kandydatów i nic już nie stoi na drodze mieszkańców do tego, by w swoich dzielnicach poczuli się niczym gospodarze, ale i zadbali o części naszego miasta, które w ostatnich latach nie rozwijały się dostatecznie szybko.

Przez krótką chwilę realne wydawało się ryzyko, iż w dzielnicach nie uda się odnaleźć przynajmniej 23 kandydatów. Po 6 z 10 dni ich zbierania, w żadnej dzielnicy nie zarejestrowano połowy wymaganych zgłoszeń. Mobilizacja przyniosła oczekiwane efekty i ostatecznie w Giszowcu i na Załężu zarejestrowano 49 kandydatów, na Koszutce 34, a w Dąbrówce Małej 29 chętnych.

– Przede wszystkim wyrazy uznania należą się wszystkim tym, którzy inicjowali akcje powstawania RJP w swoich dzielnicach – komentuje radny Maciej Biskupski. – Zainteresowanie mieszkańców taką formą aktywności społecznej wcale nie jest małe, co potwierdza liczba zgłoszonych kandydatów do rad, szczególnie na Giszowcu i Załężu – dodaje. – Ze strony formalnej procedura przyjmowania kandydatów do RJP przebiegła bez większych problemów, a od dzisiaj w dzielnicach powinny pojawić się obwieszczenia o wyborach. Nad wszystkim czuwa Miejska Komisja Wyborcza – podkreśla.

W trakcie pierwszego tygodnia rejestracji kandydatów, redakcja Infokatowic zorganizowała dodatkowe spotkania z mieszkańcami Dąbrówki Małej i Giszowca. Cykliczne spotkanie z mieszkańcami odbyło się także na Koszutce.

Dąbrówka Mała
Jak zwykle licznie przybyłym na spotkanie w Dąbrówce Małej towarzyszyło dobre samopoczucie. Pojawiły się pytania o dalszą procedurę w przypadkach zgłoszenia i niezgłoszenia minimalnej liczby kandydatów. W sali wykładowej filii 20. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach stawiło się ponad 45 osób, większość z nich rozpoczęła wypisywanie wniosków i składanie podpisów na wnioskach krążących po sali. Na spotkaniu nie brakowało przedstawicieli każdej grupy wiekowej oraz – co bardzo cieszy – osób niepełnosprawnych.

Giszowiec
Mieszkańców Giszowca na spotkaniu interesowały przede wszystkim obowiązki i odpowiedzialności radnych oraz miejsce i znaczenie rady względem Prezydenta Miasta Katowice, magistratu czy Rady Miasta Katowice. Pytania dotyczyły także pomocy, jaką przyszli radni jednostki pomocniczej otrzymają, sytuacji konfliktowych w radzie, działań zaadresowanych do seniorów a także samych wyborów. Swoimi doświadczeniami z działalności w radach dzielili się Jerzy Forajter (Rada Miasta Katowice) oraz Wojciech Brzóska (Rada Jednostki Pomocniczej nr 16 Janów-Nikiszowiec). W spotkaniu zorganizowanym w głównej auli giszowieckiego MDK uczestniczyło ponad 30 osób.

Koszutka
Mieszkańcy Koszutki spotkali się kilka dni wcześniej. Inicjator starań o powołanie rady jednostki pomocniczej Adrian Szymura przedstawił harmonogram wyborów i przekazał czyste formularze osobom zainteresowanym startem w dzielnicowych wyborach. Ponad 30 zgromadzonych osób przekazywało sobie wnioski kolejnych kandydatów, co znacząco usprawniło zbieranie podpisów. Szymura przestrzegł jednak przed lekceważeniem kwestii frekwencji – chociaż wybory będą ważne niezależnie od tego, ile osób zagłosuje w wyborach 1 marca, to wysoka frekwencja ułatwi pracę rady w kluczowych pierwszych kilku miesiącach jej działalności i będzie stanowić potwierdzenie potrzeby przyspieszenia rozwoju dzielnicy. W spotkaniu brali udział m.in. Maciej Biskupski i Marek Nowara, niedawno wybrani członkowie Rady Miasta Katowice.

Teraz na wybory
Zgodnie z przyjętymi przez rajców uchwałami, w niedzielę 1 marca odbędą się wybory, w których wyłonione zostaną 15-osobowe rady. Rady te będą reprezentować głosy społeczności lokalnych, zabiegać o rozwiązanie dzielnicowych problemów oraz przyciągnięcie do dzielnic miejskich inwestycji. – Wszyscy wspólnie musimy włożyć wiele pracy w promowanie idei funkcjonowania rad dzielnic i liczyć, że mieszkańcy 1 marca chętnie pójdą oddać swój głos – wskazuje Biskupski.

Marcowe wybory będą przeprowadzone na podobnych zasadach co samorządowe czy parlamentarne: głosowanie będzie trwało od 7:00 do 19:00 i będzie przeprowadzone w tych samych obwodach głosowania. Przed wyborami obowiązywać będzie cisza wyborcza. Jeszcze w marcu we wszystkich czterech dzielnicach odbędą się pierwsze sesje dzielnicowych rad.

Podobna procedura czeka w tym roku mieszkańców Dębu oraz Zawodzia, w przypadku których ważą się losy terminu przeprowadzenia wyborów.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.