Rada Miasta Katowice / fot. A. Maciaszczyk
Reklama

Na środowej sesji Rady Miasta Katowice podjęto uchwały intencyjne o likwidacji Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum nr 15. Zwłaszcza plany zamknięcia tego drugiego wzbudziły dużo emocji i kontrowersji. Poniżej prezentujemy pełne zapisy bardzo emocjonalnych wypowiedzi dyrektor Gimnazjum nr 15 Urszuli Machowskiej, mieszkańca Katowic Michała Mijalskiego – który zabrał głos w dyskusji oraz radnego Forum Samorządowego i Piotr Uszok, Jerzego Forajtera.

W związku z tym, że trudno oddać emocje w tekście zapis prezentujemy w formie audio, według kolejności wystąpień na sesji.

Reklama

Dyrektor Gimnazjum nr 15 Urszula Machowska (7 min. 15s.)

Michał Mijalski – mieszkaniec Katowic i absolwent Gimnazjum nr 15 (7 min. 23 s.)

Jerzy Forajter radny miasta Katowice – Forum Samorządowe i Piotr Uszok (3 min. 12s.)

Reklama

11 KOMENTARZE

 1. Mam przynajmniej nadzieję, że przy okazji likwidacji jednego z giszowieckich gimnazjów, to niejaki towarzysz Panek pójdzie na zieloną trawkę w ramach likwidacji jednego z dyrektorskich stanowisk…
  A na marginesie to pamiętam, że jakiś czas temu, mając dzieci jeszcze w wieku gimnazjalnym, marzyło mi się, aby zamiast dwóch szkół gimnazjalnych, było na Giszu jedno skromne liceum lub jakakolwiek szkoła średnia, do której można byłoby po gimnazjum posłać dziecko, unikając tym samym ich kursowania po całym mieście i tracenia na to cennego czasu.

 2. ale ludzi przecież każdy widzi że uczniów ubywa a dodatkowo 400-500 metrów dalej jest inne gimnazjum z super nowoczesną salą gimnastyczną.
  Rozumiem gdyby było to ostatnie gimnazjum, ale to drugie znajduje się w samym centrum Giszowca.

  O CO CHODZI TO BEZSENS!

 3. Ale za kilka lat będzie wzrost. Obecnie w szkole podstawowej w Giszowcu mamy: w klasach I – III: 459 uczniów, w klasach IV – VI: 384 uczniów.

 4. Tak oddajcie gimnazjum Węgielkowi. ..któremu urząd też będzie dopłacać. ..a do Węgielka pójdą po znajomości bogaci albo co mają kontakty w kościele. ..Kiedy kościół się wtrąca do rządzenia nigdy dobrze nie będzie. ..i niech mi nikt nie mówi że to stowarzyszenie Węgielek nie ma nic wspólnego z kościołem? !? Dlaczego nie żłobek kiedy brakuje miejsca dla naszych dzieci. ..

 5. Ale do gimnazjum nr 16 kiedy było jeszcze szkołą podstawową nr 54 chodziło 8 roczników po 5 klas w każdym i po około 30 uczniów w każdej klasie, czyli szkoła mieściła ok 1000-1200 uczniów. Gimnazjum to zaledwie 3 roczniki, w tej chwili bodajże po 2 klasy w każdym, po 25 uczniów, czyli możliwości są jeszcze spore.
  Najbardziej wkurzające w tym wszystkim jest nie fakt likwidacji szkoły, która faktycznie nie jest niezbędna na osiedlu, ale fakt, że najpierw wyremontowano budynek za miejskie (czyli nasze) pieniądze, a teraz stowarzyszenie Węgielek sobie w nich przedszkole i szkołę urządza. Niechby sobie sami remont zrobili, a miasto mogłoby gimnazjum nr 16 wyremontować zamiast tego…

 6. Może ktoś wie czym się zajmuje ten ” węgielek” ? i po co im cała szkoła w dobie niżu demograficznego ? Wydaje mi się, że to przekręt i ktoś niezłą kasę z tego chce wydrzeć.

 7. Forajter najlepiej zapomniec skad sie jest i uzywac pustej demagogi jak ksiadz z ambony!! Zapomnialo sie juz ze Twoj syn byl nauczycielem w tej szkole, wiec ciekawe czy jakby nadal tam pracowal to Twoje zdanie byloby takie same. Nie ma to napchac sobie kabze cudzym kosztem i wycierac sobie pysk pustymi sloganami. Mieszkancy Giszowca serdecznie Panu dziekuja:D

 8. gdzie jest Ojciec Tadeusz Rydzyk ???? Powinniście sie cieszyć że dzieci będą wychowane w Wierze i kulturze !!!! i nie będą palić za garażami przy ul. KARLICZKA !!!!

 9. Forajter …. w mojej opinii jestes zwykłym sprzedawczykiem !!!!
  Wstyd !! Gańba !!
  Najważniejsze żeby zarobić !!
  Mieszkańcy Giszowca Ci tego nie zapomną !!
  Aż dziwne, że mogłeś spłodzić takiego fajnego syna…

 10. Nie można pozwolić dzieciom uczyć się ludzkich warunkach??? Kiedyś likwidowano przedszkola a teraz znalezienie miejsca w przedszkolu graniczy z cudem. To skandal, kiedy o kształceniu decyduje tylko kasa!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.