Katowice / fot. M. Bulsa / Infokatowice.pl

Już tylko nieco ponad 60 dni pozostało do momentu, w którym mieszkańcy czterech kolejnych dzielnic wybiorą swoich przedstawicieli i powołają rady jednostek pomocniczych. Magistrat opublikował właśnie kalendarz wyborczy.

Zaplanowane na 1 marca 2015 roku wybory pozwolą wyłonić rady jednostek pomocniczych (potocznie nazywane radami dzielnic) na Giszowcu, Koszutce, Załężu i w Dąbrówce Małej. Dzięki temu po raz pierwszy w historii Katowic rady będą funkcjonowały aż w 16 z 22 dzielnic a i to nie koniec – w kolejce po uprawnienia do współdecydowania o swojej dzielnicy ustawiają się mieszkańcy następnych.

Reklama

Po kilku miesiącach zbierania podpisów pod wnioskami o powołanie rad i kilkunastu miesiącach oczekiwania na zakończenie procedur formalnych, zbliża się moment rozstrzygnięcia którzy mieszkańcy zostaną przedstawicielami społeczności lokalnych. Aby jednak wybory się odbyły, w każdej z wyżej wymienionych dzielnic musi zgłosić się przynajmniej 23 kandydatów. Niedawno ukonstytuowana Miejska Komisja Wyborcza będzie przyjmowała zgłoszenia zaledwie przez 10 dni pomiędzy 20 a 30 styczniem, dlatego osoby zainteresowane udziałem w wyborach powinny wykorzystać przełom 2014 i 2015 roku do przemyśleń na temat zmian, jakich oczekują w swoich dzielnicach. Złożenie kandydatury będzie wymagało poparcia 20 innych mieszkańców tej dzielnicy.

Krótko po świętach w dzielnicach pojawią się obwieszczenia wyborcze oraz informacje dotyczące samych wyborów. Inicjatorzy powołania rad planują też przygotowanie kampanii informacyjnej, która uzupełni wiedzę mieszkańców i zachęci ich do czynnego udziału w wyborach. To o tyle istotne, że choć rada zostanie wybrana niezależnie od frekwencji, jej członkowie mogą skutecznie działać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mieszkańcy korzystają ze swoich przedstawicieli, zgłaszają im swoje uwagi i propozycje i kiedy interesują się przyszłością dzielnicy. Wyższa frekwencja oznacza też, że mieszkańcom bardziej zależy na współdziałaniu na rzecz dzielnicy, dzięki czemu jej mieszkańcom łatwiej będzie zabiegać o zmiany. Nie sposób oczekiwać, że uda się przyciągnąć uwagę włodarzy miasta do dzielnicy, w której samym mieszkańcom nie zależy na rozwiązywaniu problemów.

Zgodnie z opublikowanym harmonogramem, do 15 stycznia 2015 roku Miejska Komisja wyborcza opublikuje wszystkie niezbędne formularze dla kandydatów zainteresowanych startem w wyborach. Do tego dnia miasto wskaże siedzibę Miejskiej Komisji Wyborczej oraz zainicjuje kampanię informacyjną, przede wszystkim w Internecie oraz prasie lokalnej.

Pomiędzy 20-30 stycznia 2015r. mieszkańcy będą  mogli składać swoje kandydatury. Inicjatorzy powołania rad w dzielnicach planują zorganizowanie spotkań, na których kandydaci mogliby wspólnie przygotować wnioski i podpisać na formularzach innych kandydatów – w ten sposób kwestię zbiórki podpisów będzie można zakończyć w bardzo krótkim czasie. 30 stycznia 2015r. poznamy listy wszystkich kandydatów ubiegających się o mandat radnego jednostek pomocniczych. To także ostatni roboczy dzień przed przyszłorocznymi feriami zimowymi.  Przez kolejne 10 dni (do 9 lutego) zgłoszenia kandydatów będą weryfikowane pod kątem formalnym.  W dwa tygodnie po zakończeniu zimowych ferii, 1 marca 2015r. (niedziela) zostaną przeprowadzone wybory.

Nowo wybrane rady jednostek pomocniczych zaczną działać w ciągu pierwszego miesiąca od wyborów.

Na zakończenie procedury powoływania rad jednostek pomocniczych lub zbiórki podpisów pod stosownymi wnioskami oczekują mieszkańcy Dębu, Brynowa, Zawodzia i Osiedla Paderewskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 − 5 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.