Aleksander Uszok / fot. Aleksander Uszok
Reklama

Dzisiaj rozmawiamy z Aleksandrem Uszokiem, kandydatem Ruchu Autonomii Śląska na urząd prezydenta Katowic. Rozmawia Artur Maciaszczyk. 

Infokatowice.pl: Mieszkania komunalne i socjalne – powinno być ich więcej w mieście?

Reklama

Aleksander Uszok: Do tematu należy podejść kompleksowo. Jestem za renowacją istniejącej tkanki mieszkaniowej. Z jednej strony nie chciałbym więc rozgraniczać tego problemu od spraw rewitalizacji zaniedbanych dzielnic i wszystkich tych kwartałów miasta, gdzie budynki są, ale w fatalnym stanie. Na pewno nie będę się też zgadzał na dalsze wyburzanie historycznych kamienic w centrum Katowic, to jest część historii miasta. Jeżeli chodzi o nowe budynki, to należy budować takie obiekty aby stanowiły one zapełnienie luk istniejących w przestrzeni miejskiej. Tworzenie gett socjalnych, odseparowanych od reszty miasta nie jest dobrym pomysłem.

Infokatowice.pl: Jaki ma Pan pomysł na przyciągnięcie ludzi  do Katowic? Żeby zatrzymać ten negatywny trend ubywania ludności, który pojawił się praktycznie w każdym mieście na Śląsku.

Aleksander Uszok: W przypadku Katowic ta sprawa jest szczególnie niebezpieczna, bo ta tendencja spadkowa trwa od lat dziewięćdziesiątych, jedynie południe miasta ma sytuację odwrotną. Jesteśmy miastem dobrym do inwestowania, ale nie do mieszkania, jak się okazuje. Bardzo ważną sprawą jest to, aby władze myślały kategoriami mieszkańców i ich potrzeb. Żeby skoncentrować się na tych, którzy tu i teraz mieszkają – aby sprawy mieszkaniowe, komunikacja w mieście, łatwy dojazd do pracy, możliwość aktywnego spędzania czasu, dbanie o zieleń – były w centrum zainteresowania naszego magistratu. Jeśli nie podniesiemy jakości życia to trudno oczekiwać po mieszkańcach Katowic chęci do pozostania w naszym mieście. Wiele punktów mojego programu odnosi się do tych spraw, zachęcam do zapoznania się ze szczegółami na mojej stronie aleksanderuszok.pl. Inną sprawą jest to, że powinniśmy angażować mieszkańców w sprawy miejskie – rozwinięty i usprawniony budżet obywatelski oraz konsultacje społeczne to znakomite sposoby aby to zrobić. Ludzie powinni poczuć, że mają wpływa na ważne decyzje w mieście.

Infokatowice.pl: Dwie grupy społeczne, o które należy zadbać to seniorzy i dzieci. Jakie ma Pan pomysły na wsparcie najstarszych i najmłodszych mieszkańców miasta?

Aleksander Uszok: Bardzo często różnego rodzaju działania w naszym mieście są rozproszone, brak im spójności. Dla przykładu uważam, że sport w Katowicach powinien być elementem walki z wykluczeniem społecznym – przede wszystkim dzieci – w tych dzielnicach, gdzie ryzyko wykluczenia jest największe. Jeżeli miasto wydaje pieniądze na sport, powinno je wydawać w tych obszarach, gdzie jednocześnie może przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Chodzi m.in. o dofinansowanie stowarzyszeń, które działają już w tym zakresie, czy o budowę obiektów sportowych tam, gdzie jest to potrzebne. Ważne jest też ułatwienie dostępu do obiektów sportowych – kilka lat temu miasto na południu zbudowało boisko do piłki nożnej. Godzina wynajmu kosztuje 500 zł. Obiekt jest zbudowany na osiedlu, gdzie się nie przelewa, więc dzieciaki nie mają bezpośredniej możliwości skorzystania z niego. To samo dotyczy seniorów. Cieszy mnie fakt powołania Rady Seniorów, ale też obawiam się, żeby to nie było tylko fasadowe działanie. Ja bym chciał, aby tej radzie oraz przedstawicielom niepełnosprawnych dać konkretne narzędzia do działania. Na przykład umożliwić im uczestniczenie w przygotowaniu niektórych inwestycji, aby eliminować wszechobecne bariery architektoniczne.

 Infokatowice.pl: Niektóre stanowią problem dla matek z wózkami.

Aleksander Uszok: To mnie ciągle dziwi. Każdy, kto był w jakimkolwiek mieście w Europie wie, że można to zrobić prawidłowo. Jak jest się w małym mieście w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, do południa wszędzie widać tam osoby niepełnosprawne. U nas wcale ich nie widać i nie chodzi tutaj o to, że u nas ich nie ma, tylko gdy  u nas wychodzą z domu to od razu trafiają na bariery architektoniczne. Cieszę, że u nas powstała Rada Seniorów ale uważam, że jest bardzo dużo bardzo konkretnej roboty do zrobienia aby miasto było bardziej przyjazne zarówno dla seniorów jak i niepełnosprawnych, czy właśnie matek z wózkami.

Infokatowice.pl: Miasto może się zmienić w ciągu 4-8 lat?

Aleksander Uszok: Jestem maratończykiem przyzwyczajonym do długich dystansów i myślę, że miasto będzie wymagało więcej niż 4 lat aby się zmienić, ale są sprawy, które można zmienić od zaraz.

Infokatowice.pl: Gdyby udało się Panu zostać prezydentem Katowic, co de facto nie jest wykluczone choćby z powodu nazwiska, to ile kadencji maksymalnie chciałby Pan rządzić?

Aleksander Uszok: Dwie kadencje, nie więcej. Nie ma ludzi niezastąpionych. Miasta to są bardzo złożone organizmy i nie służy im, jeżeli bardzo długo nie ma dialogu na temat tego, czym miasto powinno być. Dlatego też bardzo cieszy mnie to, że mamy teraz 8 kandydatów na urząd prezydenta Katowic, a nie jak było do tej pory jednego z jednym pomysłem na miasto. Mam nadzieję, że wszyscy po tej kampanii będziemy bogatsi o pewną pogłębioną refleksję na temat tego, jak powinny rozwijać się Katowice.

Reklama

1 Komentarz

  1. Może lepiej, że ten Pan nie ma szans na wygraną jeszcze zażąda autonomicznych Katowic.

    Nazwisko ma dobre ale to tani zabieg, żeby zyskać głosy od ociężałych intelektualnie mieszkańców miasta, którym wszystko jedno byle Uszok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.