Konferencja GPW / fot. Żaneta Zimon

Należąca do Urzędu Marszałkowskiego spółka wychodzi na prostą. W zeszłym roku straciła prawie 170 mln złotych, teraz rezygnuje z ryzykownych instrumentów finansowych i zamierza skupić się na swojej działalności misyjnej czyli dostawach wody. Wielomilionowa strata była wynikiem opatrzonych ryzykiem inwestycji poprzedniego zarządu spółki oraz zaangażowaniem w sprawy Kolei Śląskich. Obecnie sytuacja finansowa GPW jest stabilna.   

Zarząd Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. podjął uchwałę o zatwierdzeniu warunków dostaw wody dla klientów w 2015 roku. Cena wody nie zostanie zmieniona i wynosić będzie nadal 2,25 zł. Wprowadzono tez możliwość otrzymania rabatu w wysokości 6 groszy za metr sześcienny. Szanse uzyskania tej obniżki będą mieli wszyscy klienci GPW na podobnych warunkach, przy czym będzie to uzależnione przede wszystkim od ilości zakupionej wody.

– Niedawno 6 miesięcy temu w podobnych okolicznościach dyskutowaliśmy o sytuacji naszej grupy kapitałowej złożyliśmy wtedy deklaracje i wskazaliśmy pewne cele które chcemy osiągnąć. Mieliśmy skoncentrować się na uporządkowaniu działalności GPW, a także wrócić do naszej działalności misyjnej podstawowej jaką jest produkcja, dystrybucja. Czas rozliczyć się z tych minionych miesięcy – mówił na piątkowej konferencji Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. – Po pierwsze podjęliśmy decyzję o całkowitym wycofaniu się z niebezpiecznych czy też ryzykownych instrumentów finansowych. Efektem tego jest wpływ ponad 16 mln złotych na rachunki naszego przedsiębiorstwa oraz ustawienie szeregu zabezpieczeń życiowych. Mam tutaj na myśli hipoteki na majątkach naszych dłużników. To na nasz wniosek zostały zmienione statuty tych że funduszy, co umożliwiło nam ponowne odzyskanie kontroli nad działalnością i polityką inwestycyjną podmiotów, a także dało nam pełen dostęp do informacji o ich działalności. Po trzecie wytoczyliśmy szereg procesów sądowych z których znakomita część jest już na etapie postępowań egzekucyjnych, a to z kolei daje bardzo wymierny efekt w postaci setek tysięcy złotych spływających na rachunek naszego przedsiębiorstwa – dodaje.

Prezes GPW mówił też o szeroko zakrojonej  restrukturyzacji grupy kapitałowej GPW. Z pięciu dotychczas funkcjonujących spółek zależnych trzy są obecnie likwidowane. – Zastaną tylko dwie wysoce wyspecjalizowane spółki, mam tutaj na myśli GPW Inżynieria i spółka Eko Energia – mówi Czopik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.