FOTO: Park Śląski

14 września o godz. 16.00 rzeźba Dron-Komar Julity Wójcik zostanie udostępniona publiczności.

W Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych stworzono już najważniejsze elementy rzeźby „Dron”, którą zaprojektowała Julita Wójcik, autorka m.in. słynnej „Tęczy” na Placu Zbawiciela w Warszawie. Rzeźba zostanie odsłonięta 14 września, podczas multimedialnego pokazu, połączonego ze spotkaniem z autorką.

Przypomnijmy: „Dron” to 4,5-metrowy komar, który symbolizuje kontrolę, jaką artysta ma nad dziełem, i jej utratę, gdy wypuszcza je z rąk, a przejmuje ją widz. Właśnie dlatego, do rzeźby zostanie zamontowana kamera, a obraz z niej będzie dostępny w internecie. Podczas oficjalnego udostępnienia komara, obok zostanie ustawiony telebim. Każdy, kto przyjdzie pod rzeźbę, będzie mógł się na nim zobaczyć. – Dla efektu, warto też zabrać ze sobą urządzenia mobilne – wyjaśnia Joanna Karweta, koordynator projektu, która tłumaczy, że obraz z kamery będzie można oglądać poprzez kliknięcie specjalnego modułu na stronie www.parkslaski.pl. – Zostanie tam też wbudowana specjalna opcja wykonania zdjęcia i automatycznego umieszczenia go na swoim profilu na Facebooku – dodaje.

Reklama

Gliwickie zakłady kontynuują 200-lenią tradycję, m.in. w zakresie odlewnictwa artystycznego. Realizują zlecenia z całego świata. Ostatnio np. przed uniwersytetem Harvarda stanęła rzeźba „Tree of peace” francuskiej artystki Hedvy Ser, odlana właśnie w Gliwicach. W ciągu ostatnich 20 lat wykonano tu około stu realizacji, głównie sporych rozmiarów rzeźb.

Ta nowa, w Parku Śląskim, jest wykonywana ze stalowych rur, metodą spawania. Skrzydła, w formie wstążek, zostały wycięte z blachy. Tadeusz Wojarski, prezes GZUT podkreśla, że Park Śląski to bardzo urokliwa przestrzeń, ale… – W porównaniu do innych parków, mało zagospodarowana plastycznie, trochę pusta – uważa. – Inne tego typu miejsca są wręcz napełnione rzeźbami. Dobrze, że zaczyna się to zauważać. I tworzyć lokalizacje sprzyjające refleksji – dodaje.

– To bardzo ciekawy pomysł i pierwsza tego typu multimedialna instalacja, jaką wykonujemy – przyznaje Wojarski i wylicza, że na wszystkich etapach powstawania konstrukcji komara – spawania, przycinania, malowania – pracuje kilkanaście osób. Całość będzie gruba – ma mieć około 4 milimetry. Marek Pikul, inżynier, który nadzoruje projekt, przyznaje, że na bazie modelu korpusu, zostanie odwzorowana konstrukcja stalowa. Korpus będzie spawany, a nogi i skrzydła zostaną do niego przykręcone.

Ze względu na wielkość rzeźby (4,5 metra), całość konstrukcji będzie składana już w parku. Złożenie przygotowanych w gliwickich zakładach elementów może potrwać kilka godzin. Kolejnym etapem będzie podpięcie kamery do internetu. „Dron” zostanie udostępniony publiczności 14 września o godz. 16.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 12 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.