Ulica w Katowicach / D. Ślusarczyk / Infokatowice.pl

Tylko do końca lipca katowiczanie mogą podjąć decyzję, komu oddadzą swoje pieniądze zbierane na emeryturę.

Do 31 lipca należy podjąć decyzję czy chcemy aby część naszych składek emerytalnych trafiała do OFE czy na subkonto w ZUSie. Obecnie bez względu na wybór większa część składki emerytalnej – 16,6% trafia do ZUS, z czego 4,38% na indywidualne subkonto. W przypadku podjęcia decyzji o przeniesieniu 2,92% trafi do OFE.

Jeśli zdecydujemy na przeniesienie części naszej składki do OFE, pieniądze, które tam trafią, inwestowane będą m.in. w akcje i obligacje. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego każdego miesiąca część naszych środków zgromadzonych w OFE będzie stopniowo przenoszona do ZUS, aż w końcu trafi tam wszystko. Należy pamiętać, że wysokość naszej emerytury jest uzależniona głównie od tego, jak długo będziemy pracować i przez to odprowadzać składki emerytalne.

Jak wskazują eksperci, ten wybór nie jest ostateczny. Jeśli postanowimy zmienić fundusz, będziemy mogli tego dokonać w 2016 r., a później co cztery lata. Jeśli chcemy pozostawić składkę w OFE do 31 lipca należy złożyć odpowiednią deklarację w ZUS. Można to zrobić osobiście w każdej placówce ZUS, listownie lub przez internet na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Deklarację można pobrać stąd. Wiemy jednak, że wiele OFE przesyła drogą listową do swoich klientów już wypełnione deklaracje, w dodatku nawet z kopertą zwrotną i opłaconą przesyłką, wystarczy tylko taką deklarację podpisać i list wrzucić do skrzynki.

Jeśli nie chcemy przekazywać części składki nie trzeba podejmować żadnych działań – pieniądze na subkonto w ZUS przekazane zostaną automatycznie po upływie terminu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.