Urząd Miasta Katowice / Fot. Artur Maciaszczyk / Infokatowice.pl

Radni Rady Miasta Katowice wyjaśniają dlaczego poparli bądź wstrzymali się od głosu w głosowaniu, w którym uchwalono przeznaczenie 4 mln złotych na organizację w Spodku Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2016 r.

W artykułach „Katowice kupują cyrk objazdowy” Za 4 mln złotych! oraz Co miasto kupi za miliony? Trochę promocji informowaliśmy, że radni poparli propozycję organizacji w Katowicach meczów grupowych w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2016 r. Projekt uchwały poparło 19 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu.

W związku z dużym zainteresowaniem naszych czytelników zapytaliśmy radnych o krótkie wyjaśnienia przyczyn podjęcia określonej decyzji podczas głosowania. Odpowiedzi radnych, które otrzymaliśmy, prezentujemy poniżej w wersjach oryginalnych. Z przykrością informujemy, że aż 11 radnych pozostawiło nasze pytanie bez odpowiedzi. Są to: Marek Chmieliński, Jerzy Dolinkiewicz, Stefan Gierlotka, Tomasz Maśnica, Wiesław Mrowiec, Krystyna Panek, Piotr Pietrasz, Bożena Rojewska, Mariusz Skiba i Józef Zawadzki (wszyscy głosowali „za”) oraz Barbara Wnęk (wstrzymała się od głosu).

Opinie radnych głosujących za przyjęciem uchwały:

Jerzy Forajter

Uchwała zgodna jest z zapisami strategii promocji miasta, jak i strategii rozwoju sportu. A że nie mamy liczącej się drużyny piłki ręcznej – za to miasto Katowice jest siedzibą Śląskiego Związku Piłki Ręcznej grupującego ponad 40 klubów prowadzących sekcje piłki ręcznej, dziewczyny z AZS Katowice są wicemistrzami akademickimi kraju a szczypiorniści Górnika Zabrze wywalczyli brązowy medal superligi. Jesteśmy i chcemy pozostać centrum śląskiej konurbacji i dlatego organizujemy wielkie wydarzenia z myślą nie tylko o mieszkańcach naszego miasta ale i całego regionu.

Helena Hrapkiewicz

Głosowałam za projektem uchwały, bo uważam:

– że jest to okazja, by mieszkańcy na żywo zobaczyli mecze w piłce ręcznej, bezpośredni kontakt z mistrzostwami może zmotywuje młodych ludzi ale i organizatorów sportu w mieście do rozwoju tej dyscypliny sportowej w naszym okręgu,
– jest to jedna z okazji do promocji naszego miasta,
– może być okazją do integracji gmin Regionu, bo kibicami będą młodzi nie tylko z Katowic ale i z innych miejscowości,
– możliwość wykorzystania Spodka do organizacji imprezy na skalę ogólnopolską, na skalę europejską.

Michał Jędrzejek

Sam aspekt promocyjny miasta zawsze ma dla mnie charakter drugorzędny w przypadku takich wydarzeń. To co ważne, to ilość gości jaka odwiedzi miasto Katowice, to wypełnione hotele, większe utargi lokalnych przedsiębiorców i restauratorów. Dodatkowo to pokazanie Spodka jako areny sportowej najwyższych lotów, co w kontekście kończącej się budowy MCK jest bardzo ważne.

Dariusz Łyczko

Główną przesłanką, która zdecydowała o moim stanowisku był fakt różnorodnych korzyści jakie daje promocja naszego miasta poprzez sport. Na co dzień mam do czynienia z wieloma osobami ze świata sportu oraz biznesu, które często podkreślają z jednej strony niesamowity rozmach naszego miasta w obszarze realizowanych inwestycji a z drugiej strony fakt, że poprzez organizację takich wydarzeń sportowych jak: Mistrzostwa Europy w koszykówce, Ligę Światową, Mistrzostwa Świata w siatkówce, Tour de Pologne, bardzo zyskujemy wizerunkowo.

Osobiście w pełni podzielam taki punkt widzenia, gdyż świadczy to o tym , że po latach stereotypowego postrzegania naszego miasta jako typowo przemysłowego, i związanymi z tym konsekwencjami, przekształcamy się w miasto nowoczesne, przyjazne, dobrze skomunikowane, czyste, rozwijające się, o niskim bezrobociu itd.

Warto zauważyć, że tego typu działania mają wymiar ponad miejski, co stawia Katowice jako stolicę regionu w bardzo pozytywnym świetle. A przecież o to chodzi, abyśmy byli w centrum uwagi i jak magnes przyciągali szeroko rozumiany kapitał w postaci nowych inwestycji, lokowania w naszym mieście nowych firm, zwiększenia ruchu biznesowo – turystycznego, który pozwoli miastu nadal się rozwijać.

Tomasz Szpyrka

Oczywiście, że byłem za. Nasz Spodek w najbliższym czasie nie będzie już tak atrakcyjny i konkurencyjny dla zmagań sportowych i nie tylko. Budowa “Podium” w Gliwicach oraz “Areny” w Krakowie spowoduje, że o imprezy rangi międzynarodowej będzie nam o wiele ciężej walczyć niż dotychczas.

Należy dołożyć wszelkich starań by jak najwięcej imprez rangi mistrzowskiej odbywało się właśnie u nas.

Pieniądze wydatkowane na ten cel nie są wprost przeliczalne, ale ich efekt jest niepodważalny i bezdyskusyjny. Transmisje telewizyjne, przyjezdni kibice, zarabiające hotele oraz gastronomia, propagowanie zdrowego trybu życia i wzmacnianie popularności danej dyscypliny sportowej oraz większe nabory do klubów sportowych, to tylko niektóre z tych pozytywnych efektów takich wydarzeń sportowych.

Adam Warzecha

Poparłem ten projekt, ponieważ uważam, że nasze miasto potrzebuje profesjonalnej kampanii promocyjnej za granicą. A po drugie: to świetna okazja do rozwinięcia u nas tej nieco zapomnianej dyscypliny. Dlatego z niecierpliwością czekam na projekt kampanii, a potem także wyniki badań telemetrycznych. Pozwoli to ocenić rzeczywiste koszty dotarcia do odbiorców i efektywność kampanii reklamowej.

Duża, międzynarodowa impreza sportowa to nie tylko kilku lub kilkunastodniowe święto kibiców, ale też świetna okazja do propagowania uprawiania sportu wśród naszej młodzieży. Dlatego namawiam Prezydenta, aby w ślad za tego typu widowiskami zawsze pojawiały się większe środki na rozwój dyscyplin, które prezentowane są w Spodku. Przede wszystkim na szkolenie młodzieży i wsparcie drużyn biorących udział w rozgrywkach ligowych.

Stanisława Wermińska

Pozytywnie  głosowania za uchwałą, ponieważ udział Katowic jako gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn:

– dostarczy emocji mieszkańcom Katowic – od najmłodszych do dorosłych – poprzez możliwość obecności na meczach,

– rozgrywki będą promocją piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży, jako alternatywa wyboru spośród wielu dyscyplin sportowych,

– rozgrywki będą również promocją miasta. Katowice znów areną rozgrywek sportowych o dużej randze.

 Magdalena Wieczorek

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn nie są tanią imprezą, ale biorąc pod uwagę coraz mniejszą liczbę imprez, które dobywają się w Spodku warto w takie wydarzenie zainwestować. Organizacja takiej imprezy powinna zmotywować miasto do zaktywizowania dzieci i młodzieży do uprawiania min tego sportu w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Każde wydarzenie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie miasta w sferze turystyczno-usługowej.

Elżbieta Zacher

Wyjaśniam moją decyzję.

1. Obowiązująca Strategia Promocji Miasta zakłada organizację dużych imprez sportowych,

a taką są Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016,

2. Współorganizacja  przez Miasto Katowice imprezy tej rangi ma w sobie szeroki wymiar promocji.

3. Mistrzostwa Europy są jedną z najważniejszych imprez na świecie w tej dyscyplinie, co zapewnia wysoką oglądalność relacji z meczy.

4. Katowicki Spodek zostały docenione przez organizatorów. Jest to o tyle ważne, że w ostatnich latach w wielu miastach Polski powstały konkurencyjne obiekty.

5. Ponadto promocja Katowic , jako gospodarza imprezy ma trwać od 2014 do 2016, tym samym proponowana kwota winna zwrócić się wielokrotnie w wartości medialnej.

6. Uważam, że Mistrzostwa ożywią zainteresowanie tą dyscyplina sportu i zachęcą młodzież do jej uprawiania.

7. Należy pamiętać, że każda duża impreza wprowadza w przestrzeń miasta sporą, dodatkową grupę osób, które wymagają obsługi, trzeba zapewnić im wyżywienie, nocleg, itp.

Opinie radnych, którzy wstrzymali się od głosu:

Tomasz Godziek

Powody:

– imprezy typu Tour de Pologne, MŚ w Siatkówce, ME w Piłce Ręcznej nie pozostawiają w naszym mieście żadnego trwałego efektu /w przypadku ME w Piłce Ręcznej dodatkowo nie gra w naszym mieście reprezentacja Polski – co za tym idzie ranga tej grupy mistrzostw jest mniejsza,

– ważniejsze dla mieszkańców oraz dla miasta jest szkolenie młodzieży i dzieci, dla przypomnienia środki finansowe przeznaczone na dotację dla podmiotów w celu realizacji zadania w zakresie upowszechniania sportu i turystyki w 2014 r. wynoszą 900.000,00 zł – jestem za tym by część z kwoty 4 mln wydać na szkolenie w ww. zakresie,

– ważniejsze dla mieszkańców i dla miasta jest sport kwalifikowany, nie mamy żadnej drużyny (oprócz hokeja) w najwyższej klasie rozgrywkowej, jestem za tym by część z kwoty 4 mln przeznaczyć np dla: Glorii Katowice – II liga piłki ręcznej kobiet czy Kleofasu 06 Katowice,

– w końcu ważniejsza dla mieszkańców jest infrastruktura sportowa, 4 mln złotych to ogromna kwota, dla porównania koszt wybudowania 25 metrowego basenu to ok 20 mln zł, jestem za tym by zrezygnować kilku imprez tego typu na rzecz dzielnicowych basenów.

Witold Witkowicz

Wstrzymałem się od głosu, ponieważ nie zgadzam się z prowadzoną przez Miasto Katowice polityką “kupowania” wielkich imprez, tylko po to, aby Spodek nie stał pusty. Uważam, że jedynie kompleksowa zmiana w zarządzaniu tym obiektem, a w szczególności zmiana operatora, spowoduje, że Spodek dobije do średniej pod względem ilości organizowanych imprez. Na razie wypadamy blado na tle konkurencji. Oczywiście nie mam nic przeciwko piłce ręcznej i cieszę się, że mistrzostwa odbędą się w Katowicach, ale coroczne drenowanie kasy miejskiej bez długofalowego planu działania obiektu, wydaje się krótkowzroczną polityką.

Stanisław Włoch

Wstrzymałem się od głosu ponieważ nie jestem przekonany czy impreza nawet tej rangi jest przełożeniem na promocję miasta Katowice bardzo lubimy w mieście używać słowa promocja do jakichkolwiek wydarzeń, które tak naprawdę nierzadko są niszowe i cieszą się zainteresowaniem wąskiego kręgu odbiorców.

4 KOMENTARZE

  1. Z przykrością informujemy, że aż 11 radnych pozostawiło nasze pytanie bez odpowiedzi.

    A czego się spodziewaliście? Przecież księża i księżniczki nie będę odpowiadać na pytania plebsu.

  2. Jezu, jaka promocja? Jacy kibice? Przecież to będą mecze grupowe. Na to nikt nie przyjedzie, a bilety będą pewnie rozdawane radnym i urzędnikom, żeby ktokolwiek był na trybunach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.