Protest rolników / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Rolnicy blokują DK44 i DK1. Tak będzie do godziny 15.00. Około setka traktorów wyjechała dzisiaj z Tychów Urbanowic na DK44 i DK1, paraliżując tym samym ruch na tych ważnych arteriach na terenie Województwa Śląskiego. 

Reklama

Manifestujący zaznaczali, że chcieli przeprosić mieszkańców, którzy będą stali w korkach. 

„Jest to chyba jedyna forma, żeby zwrócić uwagę całego społeczeństwa i rządzących w kraju i w Europie” – mówi Bartłomiej Brolik, jeden z organizatorów protestu. „Chcemy zwrócić państwa uwagę na problemy piętrzące się na polskiej wsi, a jeżeli piętrzą się na Polskiej wsi, to będą się dalej piętrzyć w gospodarce, transporcie i produkcji przemysłowej” – dodał. 

„W ramach protestu rolników zaplanowany jest przejazd ciągników rolniczych od Tychów w kierunku Bierunia (droga krajowa numer 44 – ulicą Oświęcimską oraz ulica Turyńską). Protestujący zawrócą pod KWK Piast i przejadą z powrotem do Tychów ulicą Turyńską i Oświęcimską. Następnie zjadą na trasę DK-1 w kierunku Pszczyny i zawrócą na węźle z ulicą Sikorskiego, udając się  w trasę powrotną” – informowała policja. 

Dużo problemów w rolnictwie

Zebrani rolnicy mocno podkreślali problemy, z którymi przyszło im się mierzyć. To m.in. regulacje Unijne oraz import towarów rolnych z Ukrainy – głownie zboża. 

„Od 8 lat prowadzę gospodarstwo i pierwszy raz jest taka sytuacja, że trzeba wyjść na ulicę. Po prostu mamy dość, mamy dość biurokracji przede wszystkim, która zamiast się umniejszać się rozrasta. Musimy coraz więcej czasu spędzać w papierach czy przed komputerem, czy jechać do pola czy iść do obory, pracować przy zwierzętach” – mówi Tomasz Nowak, rolnik z Lędzin. Zaznaczył również negatywne skutki „Zielonego Ładu” dla rolnictwa oraz importu zboża z Ukrainy do Polski.

Rolnicy mocno krytykowali „Zielony Ład”, którego rozwiązania według zebranych negatywnie dotkną sektor produkcji rolnej. „To nie jest problem tylko rolników, ale wszystkich dookoła, tylko ludzie tego jeszcze widzą” – mówi Paweł Goj, przedsiębiorca, który postanowił wesprzeć rolników w proteście. 

Protest potrwa do godziny 15.00. W tym czasie występować będą utrudnienia na DK1 i DK44. Pojazdy rolnicze w trakcie przejazdu po prostu paraliżują ruch. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.