Zbigniew Cierniak i Krzysztof Wostal
Reklama

„Coraz bardziej dostępna instytucja, gdzie piękno i dobro mają swój dom” – rozmawiamy ze Zbigniewem Cierniakiem i Michałem Mazurem z Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.„Ja się cieszę, że jesteśmy w stanie wesprzeć tą malutką cegiełkę, dorzucić do tego działania, tak żeby każdy, kto tylko jest gotowy do tego typu działań, był zadowolony i miał trochę szczęścia z tego, że spotkał się z Zespołem Śląsk” – mówi Zbigniew Cierniak, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, artysta tancerz, śpiewak. Michał Mazur, Koordynator Dostępności i Edukator w tej instytucji dodaje: „Każdy, kto tupaj do Koszęcina przyjeżdża, każdy kto ma kontakt z siedzibą, kto ma kontakt z zespołem, kto ma kontakt z artystami tego zespołu, ma czuć się dokładnie tak samo dobrze”.

Reklama

W rozmowie poprowadzonej przez Krzysztofa Wostala opowiadają o Zespole Śląska w aspekcie jego dostępności dla osób ze zróżnicowanymi potrzebami, a zwłaszcza ludzi z niepełnosprawnościami.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny powstał w 1953 roku. Założycielem i wieloletnim dyrektorem artystycznym Zespołu był profesor Stanisław Hadyna, który wraz z Elwirą Kamińską stworzył podstawy obecnego kształtu i pozycji artystycznej „Śląska”. Zespół jest Samorządową Instytucją Kultury Województwa Śląskiego, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Siedzibą Zespołu jest zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie. 

Ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej

i sakralnej. W poszukiwaniu nowych form wyrazu artystycznego Zespół sięga także po muzykę i taniec współczesny.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.