Lwiątka / fot. Śląskie.pl
Reklama

Cztery lwiątka przyszły na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zwierzęta urodziły się we wrześniu, oficjalnie je zaprezentowano. Urząd Marszałkowski znalazł też pieniądze na realizację nowoczesnego kompleksu dla lwów. 

„Po 21 latach urodziły się w naszym ogrodzie zoologicznym cztery lwiątka. To rzadki gatunek, ale śląskie zoo ma potencjał, by tych narodzin w przyszłości było więcej” – mówił dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Marek Mitrenga.

Reklama

Dotychczas w śląskim ZOO przebywały trzy osobniki lwa angolskiego. Stado lwów składało się z jednego samca i dwóch samic. Cztery lwiątka przyszły na świat 2 września 2023 roku – to dwa samce i dwie samiczki. Lwy angolskie są podgatunkiem zagrożonego wyginięciem lwa afrykańskiego. 

Szacuje się, że populacja lwów zmniejszyła się o około 43 proc. w ciągu ostatnich 21 lat. We wszystkich ogrodach na świecie przebywa obecnie zaledwie 77 przedstawicieli tej subpopulacji, z czego 73 w Europie.

W Śląskim ZOO powstaje właśnie nowy budynek dla lwów wraz z wybiegiem zewnętrznym, a jego realizacja to koszt prawie 3,2 mln zł. Budowa nowej lwiarni pozwoli na aktywne rozpoczęcie uczestnictwa w programie hodowlanym lwów – Śląski Ogród Zoologiczny stanie się dzięki temu trzecim na świecie ośrodkiem rozmnażającym lwy angolskie. Jednostki rozmnażające lwy należą do elitarnej światowej czołówki ogrodów zoologicznych.

Nowoczesny kompleks dla lwów budowany jest w sąsiedztwie wybiegu tygrysów, gdzie dawniej znajdował się wybieg antylop. Pawilon został zaprojektowany i dostosowany do potrzeb zagrożonych zwierząt. Lwy dostaną do dyspozycji budynek hodowlany o powierzchni użytkowej 320,29 m2 z odpowiednim zapleczem technicznym, cztery pomieszczenia hodowlane oraz dwa pomieszczenia ekspozycyjne z przestronnymi szybami. Nowa ekspozycja zawierać będzie kompleks wybiegów zewnętrznych o łącznej powierzchni ok. 4 tys. m2, pozwalający na czasowe oddzielenie matki z młodymi od samca. Zwiedzający będą mogli oglądać dzikie koty przez cały rok dzięki przeszkleniom umożliwiającym spoglądanie na wybieg wewnętrzny, gdzie zwierzęta będą przebywać w razie niepogody oraz zimą.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.