/ fot. Straż Graniczna
Reklama

Katowice Airport: Syryjczycy przelecieli z Aten. Jeden miał austriacki dowód osobisty, drug maltański paszport. Straż Graniczna nabrała podejrzeń, że mężczyźni nie są tym za kogo się podają. 

To była standardowa kontrola legalności pobytu pasażerów, którzy akurat przylecieli z Aten. Grecja to miejsce, z którego na Katowice Aiport trafia znaczna ilość osób z fałszywymi dokumentami. 

Reklama

„Dwóch mężczyzn (w wieku 31 i 26 lat) w trakcie legitymowania okazało dowód osobisty i paszport. Po krótkiej rozmowie z obcokrajowcami funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że mężczyźni mogą nie być tymi za kogo się podają. Po przeprowadzonej analizie dokumentów okazało się, że austriacki dowód osobisty był oryginalny, jednakże należał do innej osoby. Natomiast maltański paszport był fałszywy. Dodatkowo w bagażu jednego z podróżnych ujawniono rumuński dowód osobisty” – informuje Śląska Straż Graniczna. 

Ponieważ cudzoziemcy przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie posiadając do tego tytułu prawnego, zostali ukarani mandatem w wysokości od 450 do 500 zł. Obaj usłyszeli także zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz posłużenia się fałszywym lub należącym do innej osoby dokumentem. Dodatkowo jeden z nich usłyszał: „zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się na terenie Unii Europejskiej jako autentycznym, podrobionym na wzór oryginału dokumentem w postaci rumuńskiego dowodu osobistego”.

Mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie uzgodnionej z prokuratorem karze, 4 i 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres jednego roku próby. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu.

„Funkcjonariusze z Placówki SG w Katowicach-Pyrzowicach od początku roku zatrzymali 98 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę (drogą lotniczą z Grecji), posługując się fałszywymi dokumentami lub na tzw. podobieństwo” – podaje Śląska Straż Graniczna. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.