Nowe rośliny na ulicy Stawowej / fot. KAW
Reklama

Ulica Stawowa się zazielenia. Wcześniej zasadzono tam kasztanowce, teraz pojawiły się nowe rośliny. To rejon Katowic, który ma się docelowo zazielenić, przez lata królował tam beton i szyldy reklamowe, nadal raczej będą, ale teraz już w towarzystwie zieleni.  

Z początkiem wiosny na skrzyżowaniu ulic Stawowa, Chopina, Mickiewicza sadziliśmy kasztanowce, teraz tę zieloną metamorfozę uzupełniają krzewy i kwiaty. W efekcie to kolejne miejsce Katowic, gdzie zamiast samochodów pojawia się więcej zieleni. Co ważne na ul. Stawowej w ramach Zielonego Budżetu nasadzonych zostanie jeszcze 7 drzew” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i przypomina, że obecnie trwa również zazielenianie ul. Warszawskiej, gdzie w sumie pojawi się prawie 70 drzew.

Reklama

Wokół kasztanowców zasadzonych zostanie ponad 600 roślin. Wśród nich znajdą się m.in. ciemiernik biały o dużych, ozdobnych białych kwiatach z żółtym środkiem z wystającymi pręcikami. Pojawi się też śmiałek darniowy, czyli ozdobna trawa o wysokich łodygach ze srebrnymi wiechami kwiatów. Zasadzonych zostanie także kilka azalii japońskich, cisów pospolitych, kalin japońskich, szałwii omszonych oraz zawilców hupeheńskich.

Drzewa, które zasadzono 21 marca br. to dwa kasztanowce żółte. W momencie sadzenia mierzyły 4 m wysokości i 14 cm w obwodzie pnia. Ta odmiana dorasta najczęściej do 10-15 m. Drzewa te mają delikatną, ażurową koronę, kwitną na przełomie maja i czerwca, ponadto są dosyć odporne na mróz i choroby. Aby je posadzić tam należało odbrukować powierzchnię 100 m2. Do posadzenia drzew ZZM i MZUiM przywiozły w to miejsce 30 ton świeżej ziemi. 

W sadzeniu uczestniczył prezydent Marcin Krupa, Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach i Joanna Janiak ze stowarzyszenia Zielone Załęże.

Miejsce, w którym obecnie znajdują się drzewa, było dotychczas pustym placem, który kierowcy wykorzystywali jako nielegalny parking. Dodatkowo codziennie przechodzą tędy tysiące mieszkańców regionu, dlatego obecność drzew i innych roślin jest dla nich zdecydowanie korzystniejsza – daje cień, który latem jest niezbędny, a przy tym wygląda estetyczniej. 

Kasztanowce na rogu ul. Chopina i Stawowej to pierwszy etap zazieleniania tej przestrzeni. W najbliższym czasie wzdłuż ul. Stawowej posadzone zostaną kolejne drzewa, które mają nawiązywać do nasadzeń, które kiedyś były tu obecne. Niestety ze względów bezpieczeństwa drzewa musiały zostać wycięte. 

„Bardzo się cieszę, że w mieście pojawia się coraz więcej zieleni – zazieleniamy Warszawską, prowadzimy prace w czterech parkach, sadzimy nowe drzewa, poza tym cały czas albo są wykonywane albo trwają procedury przetargowe dotyczące Zielonego Budżetu, więc roślin w mieście jest zauważalnie więcej” – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni miejskiej w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.