MDK Witosa / fot. UM Katowice
Reklama

Wybrano wykonawcę nowego domu kultury na osiedlu Witosa. Będzie kosztował 22 mln zł. W sumie 15 firm chciało budować obiekt, ostatecznie wybrano jedną. Powstanie m.in. wielofunkcyjna aula z 200 miejscami siedzącymi, sala taneczno-ruchowa, pracownia plastyczna, sala do gry na instrumentach, pracownia ceramiczna, a także system do realizacji wystaw. 

Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2024 roku. Obiekt w kampanii wyborczej obiecał prezydent Katowic, Marcin Krupa.  

Reklama

W postępowaniu przetargowym na realizację MDK Witosa swoje oferty złożyło 15 zainteresowanych wykonawców. 6 z nich zmieściło się w przewidzianym na tę inwestycję budżecie, który wynosi ponad  27 mln zł. Ostatecznie po przeprowadzonej analizie ofert komisja przetargowa wybrała firmę Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o. o. Sp. Komandytowa. Ten wykonawca oszacował koszt prac na niecałe 22 mln zł. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 15 miesięcy na realizację pierwszego etapu inwestycji, po tym czasie rozpoczną się czynności odbiorowe. I etap obejmuje wybudowanie domu kultury wraz z parkingiem oraz zagospodarowaniem terenu. W późniejszym czasie rozpoczną się prace w ramach drugiego etapu, dotyczącego stworzenia części parkowej. 

Planowany budynek będzie pozwalał na realizację szerokiej oferty kulturalnej. „Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi, scenę z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką” – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., spółce pełniącej rolę inwestora zastępczego. 

Oprócz organizowania koncertów, występów i widowisk, przestrzeń Miejskiego Domu Kultury będzie pozwalała również na inne formy spędzania wolnego czasu. „Umożliwi to między innymi wyposażona w parkiet, lustra i nagłośnienie sala baletowa, a także pomieszczenia do realizacji różnych zajęć. Sam hol również ma pełnić specjalną funkcję. Dzięki systemom podświetlania i podwieszania będzie można organizować w nim wystawy sztuki” – dodaje Jarosław Łuczyński. 

Ponadto znajdą się tu sale, w których będzie można organizować różnego rodzaju spotkania. Co ważne, będą one nie tylko związane z kulturą. MDK Witosa ma być uniwersalną przestrzenią i znajdą się w nim także pomieszczenia biurowe Rady nr 8 czy Klub Seniora.

Przyjemnie spędzać czas będzie można nie tylko w budynku, ale również wokół niego. Miejski Dom Kultury będzie wkomponowany w nowy park miejski, a otaczająca go przestrzeń będzie służyć organizacji zajęć i różnego rodzaju wydarzeń w plenerze. Znajdą się tu m.in. zadaszona scena i ekran dmuchany z projektorem, na co dzień będzie też można korzystać z ogrodów społecznych, siłowni zewnętrznej, leśnego placu zabaw czy ścieżek edukacyjnych. Powstaną też drogi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ławeczki i pergole.

Warto również podkreślić zastosowane tu, przyjazne środowisku rozwiązania. 

„Do podlewania zieleni będzie wykorzystywana zbierana deszczówka oraz ekologiczne metody nawadniania, jak m.in. sucha rzeka oraz suche oczko wodne. Na uwagę zasługuje również zastosowanie dachu zielonego z zielenią ekstensywną, nie wymagającą specjalnej pielęgnacji” – wyjaśnia dyrektor Łuczyński.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.