Budowa Miejskiego Domu Kultury Witosa / fot. KAW
Reklama

Mieszkańcy osiedla Witosa zyskają nową przestrzeń parkową z ogrodami społecznymi, siłownią zewnętrzną i pergolami, która powstanie wokół powstającego Miejskiego Domu Kultury. 

Budowa domu kultury zakończy się we wrześniu br. Nowa przestrzeń parkowa o powierzchni około 17 tys. m² będzie obsadzona 54 drzewami, 572 krzewami, 537 trawami ozdobnymi oraz prawie 10 tys. m² trawnika. Park stanie się miejscem rekreacji i spotkań mieszkańców, z ogrodami społecznymi, leśnym placem zabaw i punktem odpoczynku dla rowerzystów. Bezpieczeństwo zapewni oświetlenie i monitoring. Park będzie miał alejki, drewnianą kładkę, elementy małej architektury, takie jak pergole, stojaki rowerowe, ławki, półpodziemne kosze na śmieci oraz 10 miejsc postojowych.

Reklama

„W zakresie inwestycji przewidujemy również wykonanie ogrodu deszczowego wykorzystującego naturalne obniżenie terenu oraz suchej rzeki, czyli wyłożonej kamieniami imitacji strumienia, która w czasie deszczu wypełnia się wodą, wpływając na mikroklimat, a także nawodnienie okolicznej roślinności. Oba elementy zostaną wykonane w postaci kompozycji krajobrazowej” – tłumaczy Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Wykonawcy mogą składać swoje oferty w postępowaniu przetargowym do 7 czerwca. Ten, z którym zostanie podpisana umowa, będzie miał 4 miesiące na realizację inwestycji, następnie będą wykonywane odbiory.

Koniec budowy lada dzień

Wielkimi krokami zbliża się za to zakończenie I etapu inwestycji, czyli budowy obiektu, w którym będzie mieścił się Miejski Dom Kultury. Roboty budowlane zakończą się w czerwcu, a na kolejne trzy miesiące zaplanowane są procedury odbiorowe. Przed wykonawcą do zrealizowania zostały: parking dla 22 samochodów (w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami), stojaki rowerowe i zagospodarowanie terenu oraz szereg robót wykończeniowych wraz z instalacjami w środku budynku.

Koncerty, warsztaty, wystawy – każdy znajdzie tu ciekawe zajęcia

Obiekt został zaplanowany tak, by dawał szerokie możliwości organizacji różnego rodzaju wydarzeń
i aktywności. Jego głównym punktem jest wielofunkcyjna sala, w której będą organizowane różnego rodzaju występy czy koncerty. Zostanie ona wyposażona m.in. w reżyserkę i zaplecze techniczne, które pozwolą na profesjonalną obsługę widowisk. To, co będzie działo się na scenie wyposażonej w pianino, będzie można obserwować z widowni posiadającej 200 miejsc siedzących. Przestrzenie pozostałej części budynku będą przeznaczone na organizację np. lekcji taneczno-ruchowych, warsztatów plastycznych czy nauki gry na instrumentach. Znajdzie się tu także przestrzeń dla klubu seniora. Z kolei w holu – dzięki specjalnemu systemowi do podwieszania i oświetlenia – będzie można organizować wystawy sztuki.  

Pierwszy etap prac obejmuje ponadto zagospodarowanie najbliższego otoczenia budynku. W tym zakresie także zadbano o zapewnienie odpowiednich warunków dla realizacji misji domu kultury. Dlatego przewidziano tu zadaszoną scenę i dmuchany ekran z projektorem, które umożliwią organizowanie wydarzeń plenerowych.

Zainteresowanie przetargiem na ten etap inwestycji było bardzo duże, swoje oferty złożyło 15 firm. Wybrana została najlepsza oferta o wartości niemal 22 mln zł, złożona przez Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o. o. Sp. Komandytowa.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.