na zdjęciu widać autorkę zdjęć Agnieszkę Majnusz, która uśmiechnięta stoi obok plakatu promującego wystawę
Agnieszka Majnusz
Reklama

Do końca marca br. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach można oglądać wystawę fotografii autorstwa Agnieszki Majnusz pt.: „ŚWIAT KOBIET – SPOTKANIA Z SAMĄ SOBĄ”. Prezentowane zdjęcia pokazują, że niepełnosprawność nie jest dominującą cechą człowieka, a kobiety są piękne i chcą przedstawić swoją indywidualność innym ludziom.

Projekt ten to przede wszystkim opowieść o kobietach i ich różnorodności – mówi autorka wystawy. Bohaterki wystawy, pomimo trudności, na jakie napotykają, realizują swoje pasje, marzenia, pracują, studiują, zakładają rodziny, posiadają dzieci, chcą żyć normalnie, nie koncentrując się na swojej niepełnosprawności.

Reklama

Każda z nas, kobiet jest inna, choć pod pewnymi względami wszystkie jesteśmy takie same. W każdej z kobiet tkwi siła, chęć podejmowania nowych wyzwań i pragnienie sprawczości. Jednakże często mieszają się one z lękiem, poczuciem bezsilności czy zwątpieniem we własne możliwości. Same często czujemy się kruche, jednak w grupie, która nas wspiera, tkwi siła i moc dodawania nam skrzydeł – mówi Agnieszka Majnusz.

Między innymi właśnie po to powstała nieformalna grupa kobiet „Sensorycznie wrażliwe”. Wzajemnie się wspierają oraz przez swoje działania pokazują innym kobietom, że choć tak inne, to jednak są do siebie bardzo podobne. Grupę tą tworzą kobiety z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz kobiety je wspierające. Organizują one zajęcia i aktywności wzmacniające i wspierające kobiety.

Jak same o sobie mówią kobiety tworzące tę grupę: Działamy, bo chcemy, by kobiety z niepełnosprawnościami sensorycznymi mogły spotykać się, rozmawiać i wspierać w przyjaznym, nieoceniającym gronie oraz miały dostęp do tych samych narzędzi rozwoju i wzmocnienia, co inne kobiety.

W trakcie projektu, który grupa realizowała w 2022 roku, kobiety zostały zaproszone do udziału w sesjach fotograficznych. Sesje te miały być jednocześnie zaproszeniem do wejścia w proces przyjrzenia się sobie – tego jak każda z nich postrzega samą siebie oraz zadania sobie pytań, dotyczących tego kim jest i jaki wizerunek siebie chciałaby przekazać szerszej publiczności. Poprzez pytania typu: „Jak siebie postrzegasz?”, „Co lubisz robić?”, „Co Ciebie określa?”, „Kim jesteś?”, „Jaką częścią siebie chcesz się podzielić z innymi?”, „Jaką siebie chcesz zaprezentować światu?” itp., fotografka chciała skłonić bohaterki do refleksji nad sobą… Sesje te były zatem częścią głębszego procesu, który nie polegał jedynie na sfotografowaniu kobiet w sposób odzwierciedlający wizję fotografującej. Kobiety fotografowane miały znacznie większy wpływ na jego efekt końcowy. W ten sposób, każda z uczestniczek sesji stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem – wejrzenia w głąb siebie, spotkania się z prawdą o sobie oraz wyborem wizerunku siebie, który chciała pokazać publicznie. A to wszystko za pomocą niezwykłego medium, jakim jest fotografia.

Wystawę fotografii autorstwa Agnieszki Majnusz pt.: „ŚWIAT KOBIET – SPOTKANIA Z SAMĄ SOBĄ” można oglądać do końca marca br. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.