fot. InfoKatowice.pl
Reklama

W Katowicach Miejski Rzecznik Konsumentów ostrzega mieszkańców. Chodzi o zakupy na pokazach, których dokonuje się na bazie pochopnych decyzji. Produkty sprzedawane są głównie seniorom i przeważnie mają poprawić zdrowie lub uleczyć. Organizatorzy powołują się opinie lekarzy, ekspertów czy renomowanych instytucji badawczych. Często prezentowane są też osoby, które zostały „uzdrowione”.

O tym temacie pisaliśmy jakiś czas temu. Mieszkańcy Katowic są wabieni na pokazy, gdzie wmawia im się, że strasznie drogie produkty poprawią ich zdrowie. Na jeden z takich pokazów wybrał się członek naszej redakcji. W tym samym czasie sprawdzał w sieci produkty, które kosztowały w trakcie pokazu nawet kilkanaście tysięcy złotych. W sieci można je było kupić zaledwie za kilkaset złotych.

Reklama

Ozonator w cenie 14.900 PLN, garnek – 6970 PLN, poduszka masująca – 8900 PLN, a materac – 10700 PLN. Prezenter zapewniał, że tanie rzeczy są tylko dla bogatych, a jak chcemy być zdrowi i szczęśliwi, to warto za to zapłacić.

Nasz kolega sprawdził cenę tych samych produktów w sklepach internetowych i okazało się, że ten sam ozonator można kupić za 535 PLN, garnek za 550 PLN, poduszkę za 399 PLN, a materac za 599 PLN. Na wszystkich czterech produktach było więc bagatela około 39 tysięcy różnicy. 

Na nieuczciwe praktyki narażeni są szczególnie starsi konsumenci. To do nich sprzedawcy dzwonią z zaproszeniem na pokazy. Stosują często różne sztuczki i manipulacje: złudzenie wyjątkowej okazji, rzekome rabaty i gratisy oraz konieczność podjęcia decyzji „tu i teraz” – przestrzega katowicki magistrat w komunikacie. 

Nie chcesz dać się oszukać i stracić pieniędzy? Bądź czujny na oferty zachwalające jakiś produkt lub urządzenie.

 Oto jak się możesz ochronić:

  • Nie ulegaj presji dokonania natychmiastowych zakupów.
  • Dokładnie sprawdzaj oferty – porównaj cenę, za jaką oferowany jest ten sam towar w sklepie lub internecie.
  • Nie wierz w szybki, pewny efekt.
  • Daj sobie czas na decyzję jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać.
  • Czytaj dokumenty, pytaj o zdanie lub opinię swoich znajomych lub najbliższych.

Pamiętaj: zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorstwa /np. na pokazie/ masz prawo do namysłu! W terminie 14 dni od zawarcia umowy możesz od niej odstąpić.

Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa to umowa zawarta:

– w miejscu, które nie jest lokalem danego przedsiębiorcy (np. w domu konsumenta, na prezentacji organizowanej w hotelu); 

– w lokalu przedsiębiorstwa bezpośrednio po tym, jak nawiązano kontakt z konsumentem poza lokalem (np. zaproszenie z ulicy na pokaz w lokalu);

– podczas wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentami.

Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli zawarcia umowy przedsiębiorca ma obowiązek podać w sposób jasny i zrozumiały m.in. :

– główne cechy świadczenia / opis produktu;

– swoje dane, w szczególności nazwa firmy, numer NIP, REGON, siedziba;

– adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu; 

– adres, pod którym konsument może składać reklamacje; 

– łączą cenę świadczenia / produktu;

– procedurę rozpatrywania reklamacji;

– sposób i termin wykonania prawa odstąpienia od umowy, a także wzór formularza odstąpienia od umowy;

– koszty zwrotu rzeczy w przypadku odstąpienia od umowy, które ponosi konsument; 

– obowiązek zwrotu przedsiębiorcy uzasadnionych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy przy rozpoczęciu wykonywania usługi;

– wskazać wyjątki, w przypadku których nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy lub w których konsument traci to prawo;

Konsument, który zawarł umowę na poza lokalem przedsiębiorstwa może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny. Jest to tzw. prawo do namysłu.

Przedsiębiorca musi niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy – do wysokości odpowiadającej najtańszej opcji przesyłki dostępnej w danej ofercie. Jeżeli konsument wybrał droższy środek transportu, nie otrzyma zwrotu różnicy między wartością wybranej dostawy a najtańszym sposobem dostawy. Przedsiębiorca może wstrzymać się ze zwrotem płatności do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania.

Przedsiębiorca powinien zwrócić płatność przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument. Przedsiębiorca może wstrzymać się ze zwrotem płatności do chwili otrzymania rzeczy z powrotem.

Konsument ma obowiązek niezwłocznie zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę, nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy.

Konsument ponosi koszty zwrotu rzeczy (czyli np. przesyłki do sprzedawcy). Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub odebrać osobiście.

Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny. Kupujący ma prawo sprawdzić rzecz w taki sam sposób, w jaki robiłby to w sklepie stacjonarnym. Ale nie może jej normalnie użytkować. W przeciwnym razie musi liczyć się z tym, że zostanie obciążony dodatkowymi kosztami związanymi ze zmniejszeniem wartości towaru.

Szczegółowe informacje i opis przykładowych sytuacji można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – https://www.uokik.gov.pl/faq_umowy_zawierane_na_odleglosc.php

Porady dla mieszkańców Katowic:

Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów 

Telefon: 32 25 93 846; 32 25 93 905

Korespondencję proszę kierować na adres:

40-098 Katowice; ul. Młyńska 4

Mail: mrk@katowice.eu

www.katowice.eu/mrk

 

Obiecywali mieszkańcom Katowic darmowe SPA, zamiast tego wciskali niezwykle drogie garnki i poduszki

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.