Reklama

1500 drzew do wycinki? Radni w Katowicach obawiają się budowy nowej siedziby prokuratury. Inwestycja za około 200 mln zł ma powstać w Katowicach-Załężu na terenie przekazanym przez miasto w 2018 roku. 

Nowa siedziba katowickich prokuratur ma powstać w rejonie ulicy Gliwickiej 273 przy DTŚ, na działce o powierzchni 34 tys. m2, którą w 2018 roku miasto Katowice przekazało Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. W budynku siedzibę będą miały prokuratury regionalna, okręgowa, a także rejonowe. 

Reklama

Konkurs na projekt nowej siedziby wygrała pracownia Ostrowscy Architekci z Katowic. W sumie wpłynęło około 70 propozycji. Sam budynek będzie miał 23 tys. mkw. i parking podziemny na około 500 samochodów. 

„Nagrodę przyznano za czytelną, zdyscyplinowaną i przekonującą dyspozycję przestrzenną, najlepiej spełniającą cel konkursu. Sąd konkursowy uznał, iż jednoznaczny w wyrazie architektonicznym obiekt przyszłej siedziby prokuratur stanowić będzie wartościowy akcent wjazdowy do miasta” – przekonuje Marta Zawada-Dybek, z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. 

Po latach i pozwoleniu na budowę sprawą zainteresowali się radni Koalicji Obywatelskiej, którzy teraz apelują do prezydenta Katowic, o ochronę drzew w tym rejonie. 

„Dzisiaj teren ten porośnięty jest drzewami, odcinającymi Kolonię Mościckiego od hałaśliwej DTŚ-ki. Konieczność pożegnania się z kolejnym zielonym obszarem mieszkańcy Załęża przyjmują z goryczą. Zgodnie z zaprezentowaną opinii publicznej koncepcją budowy nowej siedziby prokuratur w Katowicach pod topór ma pójść około 1500 drzew. Jesteśmy głęboko przekonani, że podjęta przez Pana Prezydenta interwencja przyczyni się do ograniczenia skali wycinki i pozostawienia w tym miejscu jak największej liczby obecnie rosnących tam drzew, a tym samym poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców” – czytamy w interpelacji radnych KO. 

Odpowiedzi miasta jeszcze w tej sprawie nie ma. 

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Zawsze można wrócić do pierwszego projektu gdzie miala stanąć Prokuratura czyli u zbiegu ulic Dąbrówki Opolskiej i Grundmanna .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.