Pomnik / fot. UM Katowice
Reklama

Miasto Katowice ponownie ogłosiło postępowanie na wzniesienie pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945r. Inwestycja ma kosztować prawie 7 mln zł. Postępowanie unieważniono bo oferty, które wpłynęły przewyższały zaplanowaną kwotę. Prezydent Katowic natomiast ogłosił, że zawiesza realizację inwestycji. 

To ten pomnik miał być budowany z funduszy covidowych tzw. inwestycji lokalnych, rządowego wsparcia dla samorządów. Pomysł budowy pomnika z tych pieniędzy był mocno krytykowany przez mieszkańców i część radnych. Wytykali władzom miasta, że to nie jest dobry czas, na tego typu inwestycję.

Reklama

Pomnik miał powstać na skarpie przy skrzyżowaniu al. Roździeńskiego i ul. Dobrowolskiego. Oferty, które wpłynęły opiewały na ponad 9,5 i ponad 10,6 mln zł. Mówimy tutaj o kwotach netto. Ostatecznie prezydent Katowic unieważnił postępowanie i zawiesił realizację inwestycji. 

„Tragedia ta mocno rzutowała na całą naszą współczesną historię i pamięć o niej jest naszym obowiązkiem. Jednocześnie, mając na względzie niełatwą sytuację finansową miasta związaną ze zmianą sposobu finansowania samorządów, zdecydowaliśmy, że pomnik może powstać wyłącznie z pozyskanych środków zewnętrznych. Kolejny przetarg na budowę pomnika pokazał, że oferty znacząco przewyższają pozyskane przez nas środki. Dlatego podjąłem decyzję, że unieważniamy przetarg i zawieszamy budowę pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej” – napisał Marcin Krupa w mediach społecznościowych. 

Władza zmieniła zdanie

Natomiast w październiku zeszłego roku, Krupa mocno bronił inwestycji. Tłumaczył radnym, że na tego typu przedsięwzięcie nigdy nie ma dobrego czasu.

„Czy pan radny uważa, że 75 lat oczekiwań społeczności Śląskiej na upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej, to jest zbyt mały czas żeby to zrealizować wreszcie? Czy jeszcze możemy czekać kolejnych 10, 20 lat na tą inwestycję? – pytał wtedy Marcin Krupa. – „Nigdy dla takiej inwestycji nie jest dobry czas” – dodał prezydent Katowic.

Prezydent Katowic bronił budowy pomnika z funduszy covidowych. Radni przegłosowali ponad 7 mln zł

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.