Dzieci / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

W Katowicach spadła liczba rodzin zastępczych. Jest ich zbyt mało, żeby zapewnić opiekę dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji i pozostały bez opieki rodziców. Dlatego miasto prowadzi kolejną edycję „Kampanii na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego”. Miasto szuka rodziców zastępczych – tych zawodowych i tych niezawodowych.

O tym, że sytuacja nie jest dobra w Katowicach mówią liczby. Z danych na dzień 31.08.2021 wynika, że w prowadzonych i dotowanych przez miasto Katowice placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa 156 dzieci. Dużą grupę z tego stanowią dzieci do 10 roku życia, które powinny być objęte opieką zastępczą.

Reklama

„W 2020 r. zgodnie ze sprawozdaniem z realizacji „Powiatowego programu rozwoju pieczy zastępczej na lata 2018-2020” za rok 2020 w mieście Katowice funkcjonowało 311 rodzin zastępczych, w których przebywało łącznie 435 dzieci. Natomiast na dzień 30 czerwca 2021 r. zaobserwowano spadek liczby rodzin zastępczych do 279, w których umieszczonych zostało 355 dzieci” – informują urzędnicy z Katowic. „Jest to zbyt mało, żeby zapewnić opiekę dzieciom, które z różnych przyczyn zostały pozbawione opieki rodzicielskiej” – dodają.

Szukają chętnych

Katowicki MOPS prowadzi kampanię żeby przyciągnąć mieszkańców do pełnienia funkcji rodziców zastępczych. Poszukiwani są kandydaci na rodziców zastępczych, którzy chcieliby opiekować się dzieckiem niezawodowo (nie rezygnując z pracy) oraz zawodowo (otrzymując wynagrodzenie).

Bycie rodziną zastępczą to odpowiedzialność za drugiego człowieka – to nie jest proste zadanie. Osoby decydujące się na pełnienie ww. funkcji mogą liczyć m. in. na kompleksowe wsparcie specjalistów, którzy pomogą sprostać nowym wyzwaniom (np. psycholog, pedagog, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, prawnik).

Gdzie się zgłosić?

W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt:

  1. Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej

Katowice, ul. Wojewódzka 23

tel. 32 251 71 31, 32 203 17 50, 32 251 71

e-mail: zpz@mops.katowice.pl (rodziny zastępcze spokrewnione i niezawodowe)

  1. Dział ds. Rodzin z Dziećmi

Miejski Ośrodek pomocy społecznej

Katowice, ul. Jagiellońska 17

tel. 32 251 00 87 wew. 119;

e-mail: dr@mops.katowice.pl (rodziny zastępcze zawodowe)

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej:

https://www.mops.katowice.pl/node/2587

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.