Reklama

Utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia cery jest absolutnie kluczowe. To właśnie zawartość wody w naskórku i głębszych warstwach skóry decyduje o tym, że jest ona elastyczna, jędrna i miękka w dotyku, a do tego wygląda młodo i promiennie. Jeśli zatem od jakiegoś czasu borykamy się z jej odwodnieniem, zdecydowanie warto sięgnąć po odpowiednie kremy do twarzy, żeby zminimalizować dyskomfort i ponownie cieszyć się nieskazitelną, pełną blasku cerą.

Objawy cery odwodnionej
Wbrew pozorom cera odwodniona nie zawsze jest matowa, w rzeczywistości jest wprost przeciwnie. Wraz z utratą nawilżenia nasze gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać nadmierną ilość sebum, by ochronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi i naturalnie ją natłuścić. Odwodnienie jest bezpośrednim wynikiem zaburzenia transportu wody wewnątrz komórek oraz wytwarzania białek.

Reklama

Na skutek tego skóra przestaje być tak napięta i sprężysta, jak do tej pory. Zamiast tego robi się wiotka, co z kolei powoduje, że pojawiają się zmarszczki, i to bez względu na wiek. Zmianie ulega również jej koloryt, ponieważ znika promienność i zdrowa barwa, a pojawia się ziemisty odcień, przez co nasza twarz może wyglądać na zmęczoną.

Oprócz tego cera odwodniona wiąże się z dużym dyskomfortem – często towarzyszy jej uczucie ściągnięcia i pieczenia, a w dotyku jest wyjątkowo szorstka. Należy też dodać, że ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych może dojść do powstawania trudnych do usunięcia wyprysków.

Cera sucha a odwodniona
Cery odwodnionej nie należy utożsamiać z suchą. Skóra sucha jest po prostu jednym z rodzajów cer uwarunkowanych genetycznie i wynikających z naszej urody. Odwodnienie zaś jest stanem przejściowym, którego możemy się nabawić niezależnie od tego, czy mamy cerę suchą, tłustą czy mieszaną. Może się tak stać na skutek różnych czynników.

Przyczyny odwodnienia cery
Na odwodnienie cery mogą przekładać się zarówno przyczyny środowiskowe, jak i takie, które wynikają z naszego trybu życia. Duże znaczenie mają także niektóre choroby, a nawet przyjmowane leki. Do najczęstszych powodów pogorszenia się stanu naszej skóry zaliczamy:
• niską wilgotność powietrza, co może wynikać m.in. z częstego przebywania w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach;
• zmiany temperatur, a do tego promieniowanie słoneczne;
• częsty stres i zmęczenie przy jednoczesnym braku odpowiedniej ilości snu;
• długotrwałą pracę przy komputerze;
• picie niedostatecznej ilości wody;
• niezdrową dietę, szczególnie bogatą w tłuszcze;
• sięganie po używki, wliczając w to picie dużych ilości kawy i herbaty;
• niektóre choroby, takie jak AZS czy cukrzyca.

Kremy do twarzy dla cery odwodnionej – co wybrać?
To jasne, że skóra odwodniona potrzebuje mocnego nawilżenia oraz dogłębnego odżywienia, żeby się zregenerować i odzyskać blask oraz jędrność. Poza zmianą nawyków żywieniowych czy innych przyzwyczajeń, które mogą powodować jej przesuszanie, powinniśmy także jak najszybciej wprowadzić sprawdzoną pielęgnację. Kremy do twarzy stosowane rano i wieczorem powinny mieć dość lekką, łatwo wchłaniającą się formułę, tak by w razie konieczności można je było dokładać również w ciągu dnia. Warto pamiętać, by podczas aplikacji używać ruchów wklepujących, ponieważ pobudzi to krążenie i usprawni wchłanianie się składników aktywnych.

Te zaś mogą być zróżnicowane. Nawilżająco z pewnością działają: aloes, gliceryna, mocznik, ceramidy, kolagen oraz kwas hialuronowy. Wszystkie mają działanie intensywnie nawilżające – istnieje duża szansa, że zadowalające efekty zobaczymy już po pierwszym użyciu. Ponieważ cera odwodniona może mieć tendencje do przetłuszczania, unikajmy raczej kremów do twarzy o zbitej, treściwej konsystencji, żeby nadmiernie jej nie obciążyć. Zamiast tego możemy dodatkowo sięgnąć od czasu do czasu po maseczkę nasączoną np. ekstraktami roślinnymi, by złagodzić podrażnienia i przywrócić komfort utracony na rzecz przesuszenia.

Nie zapominajmy również o kremach z wysokim filtrem SPF, i to przez cały rok. W ten sposób troszczymy się o kondycję swojej cery, a jednocześnie ograniczamy prawdopodobieństwo poparzeń czy nawet nowotworów skóry.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.