Interwencje w centrum Katowic / fot. Policja

Po pobiciach i burdach na ulicach Katowic jest więcej patroli. Apelowali o to radni, domagali się też tego mieszkańcy. Ostatecznie prezydent Katowic Marcin Krupa zdecydował o tym, że będzie więcej patroli na terenie miasta – zwłaszcza w weekendy. Chodzi o policję oraz straż miejską. W ostatni weekend w Śródmieściu można było spotkać m.in. patrole z psami i policję konną.

Ostatnio o Katowicach było bardzo głośno w całej Polsce i to nie była pozytywna promocja. Chodzi o kwestię pobicia na ulicy Mariackiej czy bójki na ulicy Mickiewicza, która zakończyła się rozjechaniem przez kierowcę PKM Katowice młodej kobiety. Po apelach mieszkańców i radnych, sytuacja w centrum Katowic ma się poprawić.

„W Katowicach realizujemy wiele działań, których celem jest dbanie o bezpieczeństwo naszych mieszkańców – to jeden z moich priorytetów. W mieście działa KISMiA umożliwiająca nam poprawianie bezpieczeństwa publicznego, w tym drogowego, efektywne gospodarowanie zasobami ludzkimi i sprzętem Straży Miejskiej, a także sprawne działanie w sytuacjach kryzysowych. Każdego roku w budżecie miasta wydzielamy środki na Program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. W ramach tego programu Komenda Miejska Policji otrzymuje corocznie m.in. 200 tysięcy złotych na dodatkowe patrole w ścisłym centrum Katowic. W ostatnim czasie, na moją prośbę w Śródmieściu pojawiły się kolejne, w tym konne oraz z psami. Wszystko po to, aby mieszkańcy czuli się jeszcze bezpieczniej” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Radny Dawid Durał zwracał uwagę, że od wielu lat na poprawę bezpieczeństwa nie zwiększono w Katowicach środków finansowych. Apelował też o dodatkowe patrole, tego chcieli też radni Forum Samorządowego – Krzysztof Kraus oraz Adam Skowron.

„Od 15 lat mamy taki program zapobiegania przestępczości i od 15 lat jest on finansowany w kwocie 2 mln zł. Ja od dwóch lat składam wnioski do budżetu miasta, żeby ten program zwiększyć przynajmniej do 3 mln zł” – mówił radny Dawid Durał. Do tej pory to się nie udało. “Z tego programu są m.in. finansowane dodatkowe patrole policji” – dodał.

Prawie 100 interwencji w centrum

W centrum Katowic podczas ostatniego weekendu służbę pełniło 110 policjantów. W trakcie działań policjanci przeprowadzili blisko 100 interwencji, podczas których wylegitymowano ponad 200 osób. Za popełnione wykroczenia karano mandatami karnymi, a w przypadku 9 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Ujawniono również 2 osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary.

„Policjanci katowickiej drogówki podczas weekendowych działań zatrzymali 16 kierujących prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Aż połowa z nich to osoby poruszające się hulajnogami. Najczęściej interwencje podejmowane były wobec osób nietrzeźwych, które z powodu upojenia alkoholowego zagrażały swojemu zdrowiu, a nawet życiu. Te osoby we współpracy z katowicką strażą miejską opiekuńczo umieszczane były w miejskiej izbie wytrzeźwień. Katowiccy policjanci, kontrolując ulice centrum miasta kilkukrotnie zapobiegli eskalacji agresji osób, które swoim zachowaniem stwarzały zagrożenie dla siebie oraz innych” – mówi Agnieszka Żyłka, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

W działania na rzecz bezpieczeństwa włączeni są także Strażnicy Miejscy z Katowic, którzy patrolują miasto, ze szczególnym uwzględnieniem Śródmieścia – 17 patroli w tygodniu oraz 9 w weekendy, przekonuje katowicki magistrat.

W Katowicach bezpieczeństwo się poprawia. Przekonuje policja i pokazuje liczby

1 Komentarz

  1. Da się? Da się, brawo Katowice! Niech ta Sosnowowieś się uczy! Panie Chęcinski! Nie jeździmy na rowerku (omijając najgorsze slamsy Sosnowca by ich nie widzieć) tylko działamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.