Robert Talarczyk / fot. Przemysław Jendroska
Reklama

Kapituła jednej z najważniejszych nagród teatralnych w Polsce ogłosiła, że tegorocznym laureatem nagrody został Robert Talarczyk.

Robert Talarczyk – obecnie dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, wcześniej dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Reżyser, aktor, dramaturg. Autor m.in. inscenizacji składających się na teatralną mitologię Śląska: „Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny” Janoscha, „Piąta strona świata” wg prozy Kazimierza Kutza, opartego na wątkach autobiograficznych spektaklu „Wujek. 81 Czarna ballada”. Dwukrotnie współpracował także ze Szczepanem Twardochem podczas inscenizacji i prapremier polskich „Dracha” oraz „Pokory”, w której to autor podjął się po praz pierwszy przygotowania teatralnej adaptacji swojej opowieści i debiutował tym samym jako dramatopisarz.

Robert Talarczyk to także twórca wrażliwy na tematy społeczne, m.in. inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Open The Door” w Katowicach, interdyscyplinarnego festiwalu, który oddaje głos wykluczonym i pomijanym, podczas którego mówi się głośno i odważnie o tym, co boli, wzrusza, porusza dziś społeczeństwa Europy i świata. Do katowickiego teatru, zaprasza co sezon najważniejszych twórców różnych pokoleń, m.in. Maję Kleczewską, Radosława Rychcika, Piotra Cieplaka, Nikołaja Koladę, Annę Augustynowicz, Wojciecha Farugę, Jacka Głomba czy Agatę Dudę-Gracz.

Jako dyrektor wiele razy dał się poznać jako człowiek o niezwykłej intuicji do debiutantów. Sam o sobie mówi, że jest „akuszerem karier” m.in. Eweliny Marciniak (debiut „Nowym Wyzwoleniem” w Teatrze Polskim), Artura Pałygi, który na jego zaproszenie debiutował jako dramaturg na zawodowej scenie (wspólnie przygotowali m.in. nagradzany i głośny spektakl „Żyd”) czy Weroniki Murek, której sceniczny debiut dramaturgiczny zrealizował w Teatrze Śląskim („Sztuka mięsa”) na Scenie w Galerii. Często podejmuje też świadome ryzyko zapraszając do świata teatru artystów z innych obszarów sztuki, jak np. rapera i producenta muzycznego Miuosha, który na zamówienie Teatry Śląskiego już trzykrotnie komponował muzykę sceniczną („Himalaje”, „Pokora”, „Wujek 81. Czarna ballada”).

– Teatr to sztuka kolektywna, tym samym traktuję tę nagrodę jako wyróżnienie dla wszystkich ludzi, z którymi robię teatr. Od portierów, którzy mnie witają kiedy wchodzę do teatru po najwspanialsze gwiazdy, z którymi miałem zaszczyt pracować na scenie. Wszyscy jesteśmy Ludźmi Teatru – przyznał Robert Talarczyk po ogłoszeniu wyników obrad kapituły Nagrody im. Zygmunta Hübnera.

Robert Talarczyk jest laureatem wielu nagród artystycznych mając na koncie m.in. Złote Maski czy nagrody otrzymywane na festiwalu R@port lub w konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W poprzednich latach wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera odbierali: Anna Augustynowicz, Piotr Cieplak, Jan Englert, Jacek Głomb, Jerzy Trela, Tomasz Rodowicz, Dorota Buchwald. Kapituła przyznała także w tym roku wyróżnienie ZŁOTY PROLOG 2021 Jędrzejowi Piaskowskiemu.

Nagroda ma charakter prestiżowy i przyznawana jest corocznie Człowiekowi Teatru za działalność zgodną z myślą i działaniem Zygmunta Hübnera. W szczególności pod uwagę brani są twórcy, którzy zwracają społeczną uwagę – dyrektorów, urzędników, samorządowców, menadżerów kultury teatralnej – na trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej. Ci, którzy przywracają sens pojęciu sukcesu artystycznego i kariery artystycznej, opartych na artyzmie i sztuce, pojętej jako misji społecznej, kształtującej wrażliwość widzów, tworzącej świadomość i tożsamość społeczne. Wyróżniani są twórcy promujący wartości, którym był przez całe życie wierny patron nagrody tj. zawodową rzetelność, uczciwość, dobrze pojętą pracowitość, globalne spojrzenie na teatr, obywatelską odpowiedzialność. I wreszcie twórcy wszechstronni, których praca przyczynia się do rozwoju/ewolucji teatru, a także do poszerzenia wiedzy na jego temat, wizjonerów teatru, ludzi dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w jego dziedzinie.

Uroczystość wręczenia Nagrody i Wyróżnienia odbędzie się we wrześniu w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.