Kina Komos / fot. infokatowice.pl

Od dzisiaj w Katowicach otwierają się kina. Wcześniej zapowiadano otwarcie pod koniec maja. Kina studyjne Instytucji Filmowej Silesia Film, w tym katowickie: Kosmos, Światowid i Rialto wracają z wartym zobaczenia repertuarem – będzie można zobaczyć m.in. oscarowe premiery. Choć nie tylko wracają „Lekcje filmowe” oraz pokazy filmów w ramach Roku z Fellinim. W planach są m.in. pokazy plenerowe na Sztauwajerach.

W pierwszych tygodniach po otwarciu kina Silesia Film zapraszają na nagrodzony w tym roku trzema Oscarami® – za najlepszy film, reżyserię i główną rolę kobiecą – „Nomadland” (2020) Chloé Zao, którego zaledwie kilka seansów przedpremierowych udało się pokazać przed zamknięciem kin, a które już wtedy cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów i wyprzedały się w kilka godzin. „Nomadland” będzie można znów oglądać w kinach Kosmos i Światowid.

Reklama

Na inaugurację otwarcia, 21 maja kino Kosmos zaprasza na pokaz specjalny filmu „Nomadland”, któremu towarzyszyć będzie rozmowa dr Anity Skwary
z amerykańskim literaturoznawcą dr. Danielem W. Prattem, adiunktem na Uniwersytecie McGill. Druga filmowa rewelacja tego roku – zdobywca Oscara® dla najlepszego filmu obcojęzycznego – czyli duński komediodramat Thomasa Vinterberga „Na rauszu”, zobaczymy ponownie na pokazach przedpremierowych w kinoteatrze Rialto i kinie Światowid. Na specjalne nocne filmowe spotkanie z rewelacyjnym Madsem Mikkelsenem i jego przyjaciółmi Kino Światowid zaprasza 29 maja… kwadrans po północy. Do kinoteatru Rialto i kina Światowid powróci również przebojowy i poruszający „Sound of Metal” (2019) Dariusa Mardera z nominowanym do Oscara® Rizem Ahmedem w roli zmagającego się
z utratą słuchu muzyka. W walce o statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego Ahmeda pokonał 83-letni Anthony Hopkins, który Oscara® otrzymał za tytułową rolę cierpiącego na demencję ojca w filmie Floriana Zellera. Czy zasłużenie? To również będziecie mogli sprawdzić już niebawem – „Ojca” (2020) zagrają premierowo katowicki Kosmos i Rialto. Na duże ekrany kina Kosmos, w wielkim stylu i z Oscarem® za najlepszy scenariusz oryginalny, wraca też chyba jeden z najważniejszych i najbardziej aktualnych filmów ostatniego roku, czyli zaskakująco przewrotna, jednocześnie zabawna i wstrząsająca „Obiecująca. Młoda. Kobieta” (2020) Emerald Fennell.

Mapę oscarowych nowości i powrotów dopełnią specjalne, przedpremierowe pokazy jednego z najciekawszych obrazów tego roku, czyli „Minari” (2021, reż. Lee Isaac Chung). Ujmująca historia o tym, jak koreańska rodzina pragnie ziścić swój amerykański sen do zobaczenia w kinie Światowid. Warto – chociażby dla wspaniałej Yuh-Jung Youn, 73-letniej tegorocznej zdobywczyni Oscara® za drugoplanową rolę niekonwencjonalnej koreańskiej babci. W repertuarowych otwarciach kina Światowid i kinoteatru Rialto znajdzie się też gratka dla wszystkich fanów Pedro Almodóvara i Tildy Swinton, czyli „Ludzki głos” (2020). Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina, to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton,
a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera.

Obok oscarowych powrotów i długo wyczekanych zagranicznych premier w kinach studyjnych Silesia Film nie zabraknie najlepszych polskich filmów. Na ekranach w kinie Kosmos i kinoteatrze Rialto zobaczymy ponownie fantastyczną pełnometrażową animację Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2020), która jeszcze przed zamknięciem kin przyciągnęła do sal kinowych setki widzów. Wraca również ostatni film Agnieszki Holland – kto jeszcze nie widział „Szarlatana” (2020), będzie mógł to nadrobić w kinoteatrze Rialto. Ponadto: „Proste rzeczy” (2020) Grzegorza Zaricznego w Światowidzie czy nagrodzona na ubiegłorocznej śląskiej edycji Millennium Docs Against Gravity „Ściana cieni” (2020) Elizy Kubarskiej w Kosmosie.

Mówiąc o polskim kinie, nie można nie wspomnieć i nie zaprosić widzów – małych i dużych – na wyjątkowe filmy i weekendowe atrakcje z okazji Dnia Dziecka. Uwadze zarówno dzieci, jak i rodziców katowickie kina polecają szczególnie i gorąco specjalne pokazy kultowego już filmu „Akademia Pana Kleksa. Część I. Przygoda księcia Mateusza” (1984, reż. Krzysztof Gradowski), który będzie można zobaczyć w Kosmosie 30 maja.

Warto wracać do kin studyjnych Silesia Film

Pierwsze tygodnie – inaugurujące kolejne już otwarcie kin – upłyną nam więc pod znakiem długo wyczekanych powrotów: oscarowych hitów, świetnych polskich produkcji i wspólnego czasu spędzonego przed kinowym ekranem, choć nadal w reżimie sanitarnym i z ograniczeniem zapełnienia sali do 50%.

Silesia Film chętnie wychodzi też poza kino: organizuje pokazy plenerowe, jak wakacyjne seanse z prelekcjami na katowickich Sztauwajerach czy wydarzenia w terenie w ramach „Film i miasto”, z którymi startuje już w drugiej połowie czerwca. Raz w roku Silesia Film zapewnia 10 dni z najlepszym kinem dokumentalnym na świecie podczas śląskiej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

“Kina wracają i my wracamy do kin, do premier filmowych, do filmowego życia. Bo warto. Warto – za każdym razem –  wracać do naszych widzów, którzy przez miniony rok okazali nam wiele wsparcia i dla których z przyjemnością wracamy do regularnego grania. WARTO WRACAĆ do naszych kin studyjnych. Kosmos Światowid Rialto, Janosik i Bałtyk – będą czekać na Was już od piątku, 21 maja” – zachęca Silesia Film.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.