Reklama

Kontrakty terminowe są dostępne na terenie Polski dla każdej osoby, która jest w posiadaniu własnego rachunku maklerskiego. Jednak czy każda taka osoba posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności, aby inwestować za pomocą kontraktów futures? Co warto o nich wiedzieć, aby uniknąć porażki inwestycyjnej?

Czym są kontrakty futures?

Kontrakty futures, czyli kontrakty terminowe stanowią pochodne instrumenty finansowe. Są one nieco bardziej zaawansowane i wymagają przemyślanej strategii finansowej. Kontrakty terminowe są nieco specyficznym rodzajem transakcji kupna i sprzedaży. Strona nabywająca podejmuje decyzję o zakupie instrumentu bazowego po ściśle określonej cenie. Natomiast strona sprzedająca podejmuje decyzję o sprzedaży konkretnego aktywa, jednak transakcja musi mieć określoną w przyszłości datę.

Reklama

Zaczynając inwestycję za pomocą kontraktów terminowych warto poznać takie terminy jak:

  • cena terminowa (future price),
  • data przeprowadzenia transakcji kupna sprzedaży (settlement date)
  • w niektórych przypadkach data dostawy (delivery rate).

Zacznij inwestować w kontrakty futures już dziś. Poznaj smak zwycięstwa.

Jak inwestować za pomocą kontraktów futures?

Kontrakty futures nie są dedykowane osobo, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego rodzaju inwestycjami. Warto mieć dłuższe doświadczenie na rynku finansowym, aby z nich korzystać w prawidłowy sposób. Kontrakty terminowe odbywają się na rynku regulowanym.

Są dwie główne zasady stosowania kontraktów terminowych. Pierwsza z nich mówi o zabezpieczeniu się przed ryzykiem spadku instrumentu bazowego, na którym opiera się kontrakt. Można to zrobić poprzez kontraktu terminowego wystawionego na instrument bazowy. Druga zasada dotyczy wykorzystania kontraktów futures do spekulacji. Kontrakt terminowy zakupywany jest w oczekiwaniu wzrostu ceny instrumentu bazowego, na który kontrakt został zawarty lub sprzedaży kontraktu futures w oczekiwaniu spadku ceny instrumentu bazowego.

Inwestowanie w kontrakty futures wyróżniają się tym, że można skorzystać z dźwigni finansowej. Wysoki poziom dźwigni finansowej ma swoje plusy i minusy. Łatwiej i dużo szybciej można uzyskać większe zyski, jednak z drugiej strony można dużo stracić. Dlatego decyzja o podjęciu tego rodzaju inwestycji powinna być mocno przemyślana. Zazwyczaj na kontraktach masz znacznie mniejszy obrót niż w przypadku instrumentów bazowych, jak chociażby papiery wartościowe spółek WIG20 / WIG40 / WIG80.

Wcześniej warto potrenować na wersji demo konta, które bardzo często udostępniane jest przez brokera. Dobrze jest też poznać podstawy teoretyczne, dzięki którym zwiększysz swoją szansę na powodzenie inwestycji.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.