Od lewej: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz prezydent Katowic, Marcin Krupa / fot. UM Katowice

Katowice karmią się prestiżem wartym ponad 200 mln zł. Wiadomo więcej na temat Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się właśnie w Katowicach. Poznaliśmy hasło i termin wydarzenia, które jak przekonują oficjele jest ważne i doniosłe. „Goszczenie WUF11 podkreśla znaczenie Katowic jako miejsca widocznej i znaczącej transformacji społeczno-gospodarczej oraz gospodarza ważnych wydarzeń” – podkreśla prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Światowe Forum Miejskiej jak wcześniej informowaliśmy, ma kosztować budżet Katowic około 9 mln zł. Reszta pieniędzy będzie pochodzić z budżetu centralnego.

„Transforming our cities for a better urban future” – „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” tak w wolnym tłumaczeniu można oddać sens hasła przyszłorocznego Światowego Forum Miejskiego (WUF).

Wydarzenie potrwa 4 dni od 26 do 30 czerwca 2022 roku. Datę i hasło ogłosili na wspólnej konferencji Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza UN-Habitat, Małgorzata Jarosińska-Jedynak wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw WUF i prezydent Katowic Marcin Krupa. To jak przekonują władze, największa konferencja poświęcona polityce miejskiej. Odbywa się co dwa lata.

„Prawie 3 lata temu rozpoczęliśmy starania by Polska stała się gospodarzem Światowego Forum Miejskiego. To najważniejsze wydarzenie poświęcone sprawom miejskim na świecie. Zgłaszając naszą kandydaturę przedstawiliśmy dynamiczną zmianę naszego kraju w ostatnich latach. Jako symbol tych zmian pokazaliśmy Katowice, które przeszły metamorfozę z miasta przemysłowego w nowoczesne centrum kultury i biznesu. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli opowiedzieć historię Polski światu” – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022.

W Katowicach w tracie WUF 11 będą rozmawiać o miastach przyszłości i zapewnieniu mieszkańcom wysokiej jakości życia.

„WUF11 jest szansą dla Polski na pokazanie społeczności międzynarodowej w jaki sposób stara się osiągnąć zrównoważoną przyszłość miast i osiedli. Katowice są wspaniałym przykładem regeneracji miasta. Jestem przekonana, że możemy budować na tym przykładzie i podzielić się globalnymi doświadczeniami w 2022 r”. – mówiła Maimunah Mohd Sharif dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-Habitat, której wystąpienie odtworzono podczas spotkania.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa cieszy się z organizowanego na terenie miasta wydarzenia. Podkreśla, że to duży prestiż dla miasta.

„Katowice były gospodarzem COP24 – Konferencji Klimatycznej ONZ w 2018 r. oraz organizują Forum Zarządzania Internetem (IGF) w grudniu 2021 r. Goszczenie WUF11 podkreśla znaczenie Katowic jako miejsca widocznej i znaczącej transformacji społeczno-gospodarczej oraz gospodarza ważnych wydarzeń. To wielki zaszczyt dla Polski i wotum zaufania ze strony naszych partnerów w ONZ” – podkreślił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i prezydent Marcin Krupa podpisali podczas konferencji porozumienie w sprawie organizacji Światowego Forum Miejskiego w czerwcu 2022 r.

Resort funduszy i polityki regionalnej powoła Radę Biznesu przy WUF, której zadaniem będzie mobilizacja sektora prywatnego na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. W trakcie samego wydarzenia ma zostać zaprezentowany „Plan działań dla miasta” – te mają się zmienić w „zielone, dostępne i produktywne miejsca”.

„Będzie on obejmować promowanie transportu i energii o zerowej emisji dwutlenku węgla, zazielenianie miast, działania na rzecz projektowania dostępnych miejsc publicznych, w tym terenów zielonych i miast zwartych. Obecnie ponad 40 polskich miast jest zainteresowanych udziałem w tym projekcie” – podkreślają służby prasowe katowickiego magistratu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.