foto: Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

ZUS zrobił kontrolę w GKS Katowice. Chce kilka milionów złotych zaległych składek. Chodzi o okres 2014-2019, kiedy to zawodnicy klubu mieli podpisywane dwie umowy z GieKSą i fundacją „Sportowe Katowice”. 

ZUS upomniał się o ponad 3,3 mln zł oraz odsetki wysokości 600 tys. zł. Jak zapowiedział Marek Szczerbowski, prezes GKS-u Katowice, spółka odwoła się od wyników kontroli do sądu.

Reklama

„Stanowisko organu rentowego jest błędne i winno zostać skorygowane w toku sądowej kontroli. Wobec powyższego Spółka podejmie kroki przewidziane przepisami prawa i złoży do Sądu odwołania od ustaleń kontroli ZUS” – stwierdził Szczerbowski.

Poniżej komunikat GKS-u Katowice  w tej sprawie:

Zarząd Spółki GKS GieKSa Katowice S.A. informuje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie przeprowadził kontrolę u płatnika składek Fundacja „Sportowe Katowice” z siedzibą w Katowicach oraz w GKS GieKSa Katowice S.A. Kontrolą został objęty okres od stycznia 2014 r. do października 2019 r. Przedmiotem kontroli było sprawdzenie prawidłowości i rzetelności obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych składek, do których pobierania zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W wyniku kontroli Spółka otrzymała decyzje, w których organ stwierdził, że w przypadku 49 zleceniobiorców, będących jednocześnie pracownikami Fundacji „Sportowe Katowice” z siedzibą w Katowicach, rozdzielenie wykonywanej pracy na dwie różne umowy, tj. umowę o pracę i umowę zlecenie umożliwiło uzyskiwanie korzyści związanych z obniżeniem kosztów prowadzenia działalności – zminimalizowanie obowiązku składkowego. W konsekwencji organ stwierdził, że ww. zleceniobiorcy z tytułu zatrudnienia w ramach umowy zlecenie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu a podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne powinno być – zdaniem ZUS – wynagrodzenie otrzymane również z tytułu umowy zlecenie.
Z wstępnych wyliczeń Emitenta wynika, że jego zobowiązanie wobec ZUS wyliczone w oparciu o otrzymane decyzje wynosi 3 335 613,75 zł. Do kwoty tej doliczone powinny zostać odsetki, wynoszące na dzień sporządzenia raportu ok. 600 000,00 zł.
Emitent uważa, że stanowisko organu rentowego jest błędne i winno zostać skorygowane w toku sądowej kontroli. Wobec powyższego Spółka podejmie kroki przewidziane przepisami prawa i złoży do Sądu odwołania od ustaleń kontroli ZUS.
O wynikach postępowań sądowych i ewentualnych decyzjach Zarządu Spółki w tej sprawie Emitent informować będzie w kolejnych komunikatach.
Podstawa prawna:
Art. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne
Osoba reprezentująca spółkę:
Marek Szczerbowski – Prezes Zarządu

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Panie Prezesie proszę się nie martwić, MPGK sypnie dodatkową kasą, a od nowego roku podniesie wywóz śmieci do 35 zł za osobę. Tłumaczenia będą dalej takie same, że koszty wszystkiego wzrosły. Ja czekam, aż znajdzie się kandydat na fotel prezydenta, który w końcu powie: dość wywalania w błoto grubych milionów z budżetu miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.