Uczcili Wojciecha Korfantego / fot. Slaskie.pl

W 148 rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego składali kwiaty na grobie wybitnego syna ziemi śląskiej.

Dzisiaj na cmentarzu przy ulicy Francuskiej kwiaty składali m.in. marszałek Jakub Chełstowski, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz Bronisław Korfanty, krewny Wojciecha Korfantego, wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun oraz miejscy radni.

Reklama

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 w Siemianowicach Śląskich, w rodzinie pielęgnującej język polski i śląskie obyczaje. Od 1901 był redaktorem naczelnym „Górnoślązaka”. W 1920 był Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, agitował na rzecz Polski. W odrodzonej Polsce w latach 1922–1930 sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji. Związany był z Chrześcijańską Demokracją (ChD). Od października do grudnia 1923 był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa.

Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 roku w szpitalu św. Józefa przy ul. Hożej w Warszawie. 20 sierpnia 1939, po mszy w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła  został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach. W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział około 5 tys. osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.