Afgańczycy w TIRze / fot. Straż Graniczna

6 Afgańczyków na słonecznikach. Chcieli do Niemiec. Śląska Straż Graniczna zatrzymała w Cieszynie 6 obywateli Afganistanu. Byli ukryci w naczepie tira i nielegalnie przekroczyli granicę z Czech do Polski.

Pogranicznicy realizowali zadania związane z kontrolą sanitarną w rejonie byłego przejścia granicznego w Cieszyn-Boguszowice.

„Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wraz z kierowcą otworzyli drzwi naczepy, w konsekwencji czego ujawnili 6 cudzoziemców podróżujących w środku na ładunku słonecznika. Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, iż pięciu z nich ma powyżej 18 lat, natomiast jeden z nich jest w wieku pomiędzy 17 a 18 lat” – informuje Szymon Mościcki ze Straży Granicznej.

W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo nastolatków oraz ich dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były Niemcy.

Ponadto okazało się, że wszyscy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, a następnie przekazania ich do państw, w których ubiegali się o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.