Od lewej marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża / fot. InfoKatowice.pl

Na Śląsku zorganizują Europejskie Forum Przyszłości, z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej, strony rządowej i samorządowej oraz ekspertów ze świata nauki i biznesu odbędzie się w dniach 6-8 października z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego. Organizatorem wydarzenia jest Śląski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.

Trzydniowe forum, które odbędzie się na Stadionie Śląskim, ma być okazją do szerokiej dyskusji na temat rozwoju gospodarki w Polsce i w Europie. O inicjatywie zorganizowania wydarzenia mówił w trakcie konferencji prasowej marszałek Jakub Chełstowski, który w imieniu władz województwa śląskiego odebrał prestiżową nagrodę „Europejski Region Przedsiębiorczości” za najlepszą strategię w zakresie wspierania przedsiębiorczości.

„Ta nagroda jest docenieniem naszej ciężkiej pracy, ale i motywacją do kolejnych ambitnych działań. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się światowej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu, która oddziałuje silnie na cały kraj, a nawet Europę. Te zmiany nie są łatwe i wymagają ogromnych nakładów finansowych, a także szukania nowych ścieżek, ewaluacji i wprowadzania innowacji. Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian, by wyznaczał kierunki, stąd potrzeba szerokiej dyskusji o przyszłości gospodarki, z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i nauki. Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań, które pozwolą nam te ambitne cele zrealizować” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Nagroda „Europejski Region Przedsiębiorczości” została wręczona w trakcie sesji plenarnej Komitetu Regionów. Wyróżnienie zostało przyznane sześciu regionom, a jego laureaci zostali uhonorowani marką ERP na okres dwóch lat (2021 i 2022), co umożliwi im zaplanowanie i wdrożenie strategii udanej odbudowy gospodarczej i społecznej.

„Ta nagroda jest skierowana ku przyszłości. Nie zwalniamy tempa i programujemy nowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, liczymy na środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, kierowane w dużej mierze do małych i średnich przedsiębiorstw. To nagroda również dla nich, bo ten sektor od lat stanowi główną oś rozwoju regionalnej gospodarki. Mierzymy się z wieloma wyzwaniami, ale jesteśmy otwarci na współpracę i nowe projekty, które pozwolą nam się rozwijać. Wierzę, że to będzie forum startu tej gospodarczej odbudowy” – podkreślał wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W agendzie Europejskiego Forum Przyszłości znalazły się sesje dotyczące wielu aspektów życia gospodarczego, a także kluczowych wyzwań, barier i celów związanych z rozwojem starego kontynentu. Uczestnicy Forum będą rozmawiać m.in. o cyfrowej przyszłości Europy, sprawiedliwej transformacji i neutralności klimatycznej, innowacyjnej gospodarce, rewitalizacji i kwestiach związanych z klimatem i jakością powietrza.

„Pandemia uświadomiła nam istotną rzecz, że człowiek, jego wiedza i doświadczenie są dziś najważniejsze. Zrozumieliśmy, że dziś kupno respiratora i specjalistycznego sprzętu nie jest problemem, potrzebujemy za to kadr, które go obsłużą. To forum będzie wizytówką możliwości kapitału ludzkiego i potencjału województwa śląskiego” – mówił Jan Kawulok, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Sporo miejsca w programie forum zajmie dyskusja o przyszłości regionów oraz konsekwencjach i etapach wyjścia z kryzysu, związanego z pandemią koronawirusa. W trakcie Europejskiego Forum Przyszłości odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. 25-lecie stref ekonomicznych w Polsce, spotkanie regionalnych funduszy rozwoju, konferencja Medycyna 4.0, debata plenarna „Różne formy współpracy europejskiej”, czy liczne wydarzenia promujące województwo śląskie jako region turystyczny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.