Obchody tragedii MTK / fot. Slaskie.pl

15 lat temu w trakcie wystawy gołębi w hali Międzynarodowych Targów Katowickich doszło do tragedii, w której zginęło 65 osób. Hala zawaliła się pod naporem śniegu. To była jedna z największych katastrof budowlanych w Polsce.

Proces w tej sprawie trwał latami. W 2016 roku sąd skazał architekta Jacka J. na 10 lat więzienia, obiekt był wykonany niezgodnie z projektem budowlanym, przez co groził katastrofą. Bruce S., wtedy prezes MTK, również usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia

Rodziny ofiar przez lata walczyły w sądach, w końcu na mocy ugody ze Skarbem Państwa otrzymały po 200 tys. zł zadośćuczynienia.

Dzisiaj kwiaty pod pomnikiem znajdującym się na terenie byłych MTK składały władze województwa (wicemarszałek Wojciech Kałuża) oraz wicewojewoda Jan Chrząszcz. Kwiaty składał również prezydent Katowic Marcin Krupa.

Pomnik tragedii MTK / fot. Slaskie.pl

W wyniku zawalenia się hali wystawowej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku śmierć poniosło 65 osób, w tym obywatele Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Belgii i Holandii, 144 osoby zostały ranne, a 26 z nich doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu.

\]Na miejscu pracowało wówczas ponad 1 300 ratowników, którzy walcząc o życie uwięzionych pod gruzami ludzi, mierzyli się nie tylko z elementami zawalonej konstrukcji, ale także z czasem i siarczystym mrozem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.