Na Śląsku powstaje Ptasia Wyspa. Zakopali w niej kapsułę czasu  

A. Maciaszczyk

Na Śląsku powstaje Ptasia Wyspa. Zakopali w niej kapsułę czasu, a wkrótce obiekt przejmą ptaki, bo to z myślą gównie o Rybitwie Rzecznej – rzadkim i zagrożonym gatunku powstaje konstrukcja za 1,2 mln zł.

Obiekt od 3 miesięcy jest budowany na Zbiorniku Goczałkowickim zarządzanym przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach. Wyspa ma 450 mkw. powierzchni i będzie służyła ptakom, których gniazda w okresie czerwiec-lipiec były zalewane, bo te budowały je na tymczasowych wyspach, które tworzyły się na zbiorniku w Goczałkowicach.

„Jesteśmy firmą bardzo zaangażowaną w działania ekologiczne, zatem projekt powstania Ptasiej Wyspy przyjęliśmy jako przedsięwzięcie naturalnie wpisujące się w naszą strategię dbałości o zasoby naturalne, zrównoważony rozwój i właściwe zarządzanie środowiskiem” – mówi Henryk Drob, prezes GPW.

Wyspa powstała w ramach projektu Life Vistula i została sfinansowana z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.

„Tak zlokalizowana wyspa powoduje, że gniazda są bezpieczne, wyniesione do maksymalnego poziomu piętrzenia wody. Również konstrukcja wyspy z gładkimi wysokimi ścianami, uniemożliwia dostanie się tutaj drapieżników czyniących szkody w czasie lęgów ptaków” – mówi Robert Sołtysik, kierownik budowy z firmy Soley.

To właśnie Soley jest odpowiedzialna za powstanie tej formalnie – budowy hydrotechnicznej.

„Czekamy już na wiosnę, żeby zobaczyć jakie efekty budowa tej wyspy przyniosła” – podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.