Mural w Katowicach / fot. Erdem Yildiz
Reklama

W Katowicach może powstać antysmogowy mural: „Jeden metr kwadratowy ściany jest jak jedno dorosłe drzewo”. O zrealizowanie takiego muralu w Katowicach zawnioskowali katowiccy radni. Chcą żeby mural miał nie tylko efekt ekologiczny, ale także edukacyjny.

O stworzenie antysmogowego muralu zawnioskowali radni Krzysztof Kraus (Forum Samorządowe) i Dawid Kamiński (PiS).

Reklama

„Do stworzenia takiego wyjątkowego muralu wykorzystywane są farby fotokatalityczne. Dwutlenek tytanu, który jest ich składnikiem aktywnym, sprawia, że zanieczyszczenia zamieniane są w bezpieczne azotany i węglany. Jak wynika z obliczeń, jeden metr kwadratowy ściany pomalowanej taką farbą redukuje 0,44g tlenków azotu dziennie, a jeden metr kwadratowy ściany jest jak jedno dorosłe drzewo” – podkreślają radni, którzy w tej sprawie interpelowali do prezydenta Katowic.

Zdaniem rajców mural wpisze się w politykę antysmogową Katowic i będzie też elementem edukacyjnym dla mieszkańców.

„Pierwsze takie projekty pojawiają się już w większych miastach Polski przy najbardziej ruchliwych drogach w centrach miast. Przy ich tworzeniu udział mają duże firmy, jak np. Tauron. Marzy nam się, by podobne murale pojawiały się także w Katowicach i liczymy na to, że tak się stanie” – podkreślali radni.

Miasto jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie. Gdy ta się pojawi, to na pewno o niej poinformujemy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.