Marszałek Jakub Chełstowski w trakcie sesji Sejmiku Województwa Śląskiego / fot. Ślaskie

To był jeden z najważniejszych punktów październikowej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę określającą Strategię Województwa Śląskiego „Zielone Śląskie 2030”.

W sesji uczestniczyło 44 radnych, a glosowania z uwagi na sytuację epidemiczną, odbywały się online. Projekt najważniejszej uchwały dotyczącej realizacji programu „Zielone Śląskie 2030” trafił do społecznych konsultacji w maju br. Do lipca wpłynęło 1066 opinii.

Ciągle trwają dyskusje nad kształtem i kierunkami Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Dokument ten jest konieczny dla zaplanowania w naszym regionie wsparcia finansowego ze środków europejskich w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami budżet Funduszu dla Polski ma wynieść 3,5 mld euro. Warunkiem dostępu do tych środków jest właśnie stworzenie Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji zgodnych z krajowymi planami na rzecz energii i klimatu. W dokumentach tych przedstawione zostaną procesy transformacji rozpisane do 2030 roku.

„Są to dokumenty, które wraz z realizowaną z powodzeniem od trzech lat uchwałą antysmogową wpisują się w cele transformacji energetycznej regionu, która trwa nieprzerwanie w różnej formule już od 30 lat – przypomniano podczas poniedziałkowych obrad.

Głównym motywem przewodnim przyjętej Strategii jest Zielone Śląskie. Ukierunkowuje on procesy rozwojowe na poprawę jakości życia w regionie oraz zieloną transformację gospodarczą. Przyjęta wizja rozwoju zakłada, iż województwo śląskie będzie nowoczesnym regionem europejskim o konkurencyjnej gospodarce, będącej efektem odpowiedzialnej transformacji, zapewniającym możliwości rozwoju swoim mieszkańcom i oferującym wysoką jakość życia w czystym środowisku.

W ramach strategii zidentyfikowano obszary wzrostu, czyli te jednostki, które są lub powinny być lokomotywami rozwoju dla regionu oraz obszary cenne przyrodniczo. Wyznaczono również gminy tracące funkcje społeczno-gospodarcze, gminy z problemami środowiskowymi w zakresie jakości powietrza oraz gminy w transformacji górniczej, czyli te które będą ponosiły największe koszty wiązane z dostosowywaniem gospodarki oraz źródeł wytwarzania energii do celów klimatycznych.

W Strategii wskazano również na przedsięwzięcia, które powinny zostać podjęte i realizowane przez samorząd wojewódzki oraz innych aktorów sceny regionalnej. Dotyczą one w szczególności: zagadnienia reindustrializacji, zagospodarowania terenów poprzemysłowych, podnoszenia innowacyjności gospodarki, wpierania działalności B+R, podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu, poprawy kondycji zdrowotnej oraz  wzrostu kompetencji i wykształcenia mieszkańców, poprawy jakości powietrza, zachowania terenów cennych przyrodniczo oraz wzmocnienia odporności miast na zmiany klimatyczne oraz poprawy dostępności i spójności komunikacyjnej regionu.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.