Sesja Rady Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Radni KO chcą żeby miasto udostępniało nagrania z komisji Rady Miasta Katowice. Podczas ostatniej sesji rady miasta odbyła się gorąca dyskusja na ten temat. Radni KO ostatecznie po sesji skierowali pismo w tej sprawie do przewodniczącego rady.

Rządząca w Katowicach większość – Forum Samorządowe i PiS przegłosowała w trakcie sesji, że nagrywania nie będzie. Radna Beata Bala (KO) miała problemy techniczne z głosowaniem i pierwotnie w systemie głosowania pokazała się informacja, że głosowała razem z FS i PiS, ostatecznie jednak w wynikach głosowania pojawiła się adnotacja, że radna głosowała przeciwko odrzuceniu petycji w sprawie nagrań.

Reklama

Radni Koalicji Obywatelskiej zwrócili się też z pismem do przewodniczącego rady odnośnie nagrywania i publikacji nagrań z komisji. To bardzo ważne dla miasta i mieszkańców posiedzenia, na których omawia się m.in. plany magistratu, inwestycje miejskie, a także projekty uchwał.

„Opowiadamy się za transparentnością, jawnością i dostępnością prac organów władzy publicznej. Dlatego uważamy, że nie tylko sesje, ale także posiedzenia komisji powinny być dostępne w internecie. Wiele gmin w Polsce umieszcza zapis posiedzeń komisji rad (także w formie transmisji wideo na żywo). Miasto Katowice również powinno w tym zakresie stosować dobre praktyki i w jak największym stopniu być otwartym dla obywateli” – stwierdzili radni KO.

Wcześniej ten temat poruszali radni Jarosław Makowski i Dawid Durał.

Przypomnijmy, w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta Katowice przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski wyliczał problemy związane z nagrywaniem komisji rady. Obecnie są nagrywane na potrzeby sporządzenia protokołu, a rajcy KO – podobnie zresztą jak autorzy petycji, która trafiła pod obrady rady – chcą żeby nagrania były udostępniane w sieci. Przewodniczący Biskupski stwierdził, że byłoby to technicznie trudne do wykonania i drogie z powodu konieczności dokonania transkrypcji każdej z komisji. Takie wymogi nakłada nowa ustawa. To jednak nie wszystko – według przewodniczącego – zainteresowanie komisjami jest znikome, a dodatkową trudność rodzi nagranie komisji wyjazdowych. Więcej na ten temat tutaj.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.