Lewe faktury w katowickim klubie sportowym. CBA zatrzymało 6 osób. To przedsiębiorca oraz przedstawiciele podmiotów gospodarczych z terenu województwa śląskiego.

„Ze zgromadzonego materiału wynika, że od stycznia 2012 roku do lipca 2019 roku osoby te przyjęły co najmniej 365 nierzetelnych faktur VAT. Ich łączna kwota to blisko 29 milionów złotych. Faktury te nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a dotyczyły fikcyjnej sprzedaży między innymi usług reklamowych i zostały wykorzystane do bezpodstawnego obniżenia podatku VAT. W sprawie doszło do narażenia na uszczuplenie podatku VAT na łączną kwotę ponad 5 milionów złotych. Opisana działalność przestępcza jest związana z funkcjonowaniem jednego z klubów sportowych z Katowic” – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Uczniowski klub

Zapytaliśmy w CBA o jaki klub chodzi lub czy biuro może wykluczyć konkretne kluby.  Jednak CBA nie chce nic więcej powiedzieć. Wiadomo jedynie, że chodzi o uczniowski klub sportowy.

Przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, w celu poszukiwania dowodów, a także: „w celu ustalenia i zabezpieczenia składników majątkowych mogących podlegać zajęciu na poczet przyszłych kar i grzywien”.

Po zatrzymaniu 6 osób trafiło do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzut przyjmowania nierzetelnych faktur VAT, wprowadzanie ich do obrotu oraz prania brudnych pieniędzy.

Wcześniej jedna osoba usłyszała zarzuty. Prezes klubu.

“Wśród zarzutów postawionych temu podejrzanemu jest także zarzut związany z wystawieniem co najmniej 111 faktur VAT na łączną kwotę ponad 10 mln złotych, który to czyn stanowi tzw. zbrodnię watowską. Wobec podejrzanego stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100.000 złotych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu” – informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.