Koniec czerwca 2020. Czwarty miesiąc epidemii w Polsce. Od 2 miesięcy w miarę normalnie funkcjonuje handel: początkowe ograniczenia zniesiono szybko, trzeba już tylko nosić maseczkę i dezynfekować ręce. Przez dłuższy czas Śląsk nosił niechlubne miano głównego ogniska zakażeń w kraju. W sytuacji pandemii wiele osób zadaje sobie pytanie: iść na zakupy czy może jednak zamówić przez internet? Galeria handlowa, czy wysyłka kurierem?

Eksperci od epidemiologii ostrzegają: epidemia wcale nie jest za nami, udało nam się powstrzymać lawinowy wzrost zachorowań, który dotknął wiele innych krajów, ale jeżeli nie zachowamy ostrożności, to wciąż może nas jeszcze czekać duża fala zachorowań. Ryzyko jest oczywiście największe tam, gdzie zachorowań jest najwięcej – im więcej zarażonych, tym większe ryzyko przypadkowego zakażenia w miejscach publicznych. Wiele wskazuje też, że podczas gdy większość chorych zaraża średnio jedna osobę, są pojedyncze osoby, które w odpowiednich warunkach mogą zarazić nawet kilkadziesiąt kolejnych. Dlatego tak ważne jest unikanie zatłoczonych miejsc, takich jak galerie handlowe.

Tymczasem handel w internecie kwitł jeszcze przed epidemią, a teraz ma się jeszcze lepiej, mimo ogólnego spowolnienia gospodarki. Przez dwa miesiące narodowej kwarantanny wiele osób nauczyło się korzystać z e-commerce i przyzwyczaiło do wygody zakupów on-line. Zamiast narażać zdrowie w zatłoczonej galerii handlowej, lepiej może usiąść wygodnie na kanapie, z herbatką w ręku, przejrzeć na spokojnie oferty i zamówić wysyłkę kurierem do domu? Badania opinii wskazują, że ¾ kupujących w sieci uważa, że jest to bezpieczne, szybkie i wygodny. Coś najwyraźniej jest na rzeczy?

Wysyłka kurierem, Paczkomat, czy coś innego?

Wysyłka kurierem przez wiele lat pozostawała najpopularniejszą metodą dostarczania zakupów ze sklepów on-line. Kupujący w sieci korzystali najczęściej właśnie z wysyłki kurierem. Badani opinii ujawniały też, że dostęp do tej metody dostawy motywuje internautów do częstszego robienia zakupów on-line. Wysyłka kurierem była wymieniana w tym kontekście częściej niż inne formy dostawy. Paczkomaty wprawdzie przegoniły ostatnio kuriera w rankingach, ale wysyłka kurierem pozostaje jedną z najpopularniejszych opcji. Nie dzieje się tak bez powodu. Dla wielu osób kluczowej jest, że jest to dostawa wprost do rąk odbiorcy, który nie musi nigdzie udawać się po swoje zamówienie. W końcu po to między innymi robi zakupy w sieci, żeby nie musieć się ruszać z domu. Dla innych liczy się szybkość dostawy. Firmy kurierskie mają standardowo na 48 godzin na doręczenie paczki, ale często dostawy są dokonywane już następnego dnia roboczego po złożeniu zamówienia. Wysyłka kurierem nie jest oczywiście pozbawiona wad. Po pierwsze, jest to jedna z droższych form dostawy. Cena zależy od parametrów paczki, ale zwykle wynosi minimum kilkanaście złotych. Innym problemem jest konieczność oczekiwania na kuriera pod adresem dostawy, w godzinach pracy. Z tego względu wiele osób zamawia dostawę właśnie do miejsca pracy, a nie do domu. Z drugiej strony, kurier skontaktuje się w razie potrzeby z odbiorcą i może zostawić paczkę np. u sąsiadów.

Jak już wspomniano, kurier pozostawał przez lata najpopularniejszą formą dostawy z e-commerce. Jednak z roku na rok Paczkomaty sukcesywnie zmniejszały dystans, a najnowsze badania Kantar Polska z kwietnia 2020 roku wskazuje, że wreszcie osiągnęły pierwszą pozycję. We wspomnianym badaniu aż 80% respondentów wybrało dostawę do Paczkomatu. Skąd taki sukces? To przede wszystkim zasługa stale rozwijanej sieci paczkomatów, których jest już 7 tys, a w ostatnim okresie także wprowadzenie nowej aplikacji oraz bezpieczeństwo jakie dostawa do paczkomatu oferuje w okresie pandemii. Paczkomaty mają jednak również inne zalety. Przede wszystkim jest to dostawa niezwykle szybka – wg danych operatora, aż 98% paczek jest dostarczanych następnego dnia roboczego, a często także w soboty. Jednocześnie jest to usługa tańsza niż kurier. Nie bez znaczenia jest też możliwość odbioru przesyłki 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, co odróżnia Paczkomaty od innych usług odbioru w punkcie. No i nie trzeba przy tym mieć kontaktu z ludźmi, co i bez pandemii bywa dla niektórych wartościowe. Wadą jest oczywiście konieczność wyjścia z domu i udania się do rzeczonego Paczkomatu, chociaż większość potencjalnych klientów ma do najbliższego nie więcej jak kilometr, a w większych miastach nawet mniej niż 500 metrów.ok. ¾ kupujących w sieci uważa, że zakupy on-line są szybkie, wygodne i bezpieczne. Może więc warto skorzystać z tej opcji?

Wysyłka kurierem, Paczkomat, czy coś innego?

Wysyłka Kurierem była przez wiele lat najpopularniejszym sposobem na dostawę zakupów zrobionych on-line. Kupujący w sieci najczęściej korzystali właśnie z wysyłki kurierem. Deklarowali też w badaniach opinii, że możliwość wyboru tej opcji przy zamówieniu jest czymś, co stanowi dla nich zachętę do robienia zakupów w sieci. Wysyłka kurierem była wymieniana w tym kontekście częściej niż inne opcje dostawy. Co prawda Paczkomaty ostatnio wyprzedziły kuriera w rankingu, ale wysyłka kurierem to wciąż niezwykle popularna opcja, jeśli chodzi o zamówienia z e-commerce. Są dobre powody popularności wysyłki kurierem. Dla wielu osób kluczowe jest, że jest to dostawa na adres do odbiorcy, a nie do punktu odbioru, do którego trzeba się udać. Szczególnie teraz, w regionie szczególnie dotkniętym epidemią, możliwość pozostania w domu wydaje się bardzo atrakcyjna. Firmy kurierskie dokładają przy tym starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo kurierom i odbiorcom: kody odbioru zastąpiły odręczne podpisy, a do kuriera można zadzwonić i poprosić o pozostawienie paczki przed drzwiami albo umówić się na odbiór przed domem.

Inną ważną zaletą jest szybkość dostawy: kurier ma standardowo 48 godzin na dostarczenie przesyłki, ale wiele z nich doręczanych jest już kolejnego dnia roboczego po złożeniu zamówienia. Wśród wad wymienić należy wysoką (w porównaniu do innych opcji) cenę dostawy, która wynosi zwykle co najmniej kilkanaście złotych. Czyni to wysyłkę kurierem mało atrakcyjną przy zakupie przedmiotów o niskiej wartości. Dla osób, które muszą jednak mimo epidemii opuścić mieszkanie, problemem może być też konieczność oczekiwania na kuriera.

Najpopularniejszą alternatywą dla wysyłki kurierem są Paczkomaty, które po kilku latach rosnącej popularności, w kwietnia 2020 roku wyprzedziły wreszcie kuriera w rankingu popularności. W badaniu przeprowadzonym przez Kantar Polska aż 80% respondentów wybrało dostawę do Paczkomatu. Niewątpliwą zaletą Paczkomatów jest bezpieczeństwo jakie oferują w okresie pandemii: wymagają wprawdzie wyjścia z domu, ale odebranie paczki nie wymaga żadnego kontaktu z ludźmi. Co więcej, z nową aplikacją InPost Mobile możliwe jest zdalne otwieranie skrytek, dzięki czemu nie trzeba dotykać panelu sterującego (którego dotykali, o zgrozo, inni ludzie). Sama wyprawa do Paczkomatu też nie jest wielkim problemem, bo przy 7000 maszyn w całym kraju większość mieszkańców miast ma do paczkomatu mniej niż kilometr (często nawet 500 metrów). A ponieważ urządzenia dostępne są całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, można pójść po odbiór paczki w godzinach kiedy nie ma tłumów. Paczkomaty dorównują przy tym kurierowi w szybkości dostawy – wg danych operatora, aż 98% paczek jest dostarczanych następnego dnia roboczego, często także w soboty. Z niższą niż kurier cenę. Przynajmniej dla części klientów liczy się też czynnik ekologiczny: kurier wiozący paczki do Paczkomatu przejeżdża codziennie nawet o 150 km mniej, niż gdyby rozwoził je po domach. Katowice niekoniecznie słyną z czystego powietrza, więc może im mniej furgonetek na ulicach tym lepiej?

A co z innymi opcjami? Najpopularniejsza jest tu Paczka Pocztowa. W obecnej sytuacji jednak trudno polecić to rozwiązanie. O ile listonosz nie przyniesie paczki do domu pod obecność adresata, to odbiór w urzędzie nie jest rozwiązaniem optymalnym. Jest ich wprawdzie dużo, ale są notorycznie zatłoczone, więc wiąże się to ze stratą czasu i koniecznością kontaktu z ludźmi. A lepiej unikać teraz zatłoczonych miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.